Trwa ładowanie...
24 września 2013, 07:50

Kierowanie pod wpływem stresu może być groźne

Kierowanie pod wpływem stresu może być groźneŹródło: Thinkstock
d2yniss
d2yniss

Prowadzenie samochodu jest wieloaspektowym zdaniem, wymagającym koncentracji i spokoju. Okazuje się jednak, że 33 proc. kierowców przynajmniej raz w tygodniu prowadzi pod wpływem stresu lub czując złość.

Zdenerwowani kierowcy są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, np. przekraczania prędkości, czy szybkich i nagłych zmian pasów ruchu. Stres może powodować wiele czynników. O ile na sytuację zewnętrzną (np. korki) nie ma się wpływu, to sytuację wewnętrzną można mieć pod kontrolą, eliminując bodźce wzmagające naszą podatność na stres.

Starajmy się nie myśleć podczas drogi o problemach osobistych i związanych z pracą, a skupmy się na prowadzeniu samochodu. Nie należy też wsiadać za "kółko" jeśli jesteśmy zmęczeni czy głodni, ponieważ wówczas łatwo się irytujemy. Wyruszajmy z zapasem czasu, żeby nie stresować się ewentualnym spóźnieniem.

Każdy, nawet prowadzący spokojny tryb życia kierowca, odczuwa w pewnych sytuacjach na drodze stres. Mogą go spowodować m.in. korki, trąbienie czy agresywne i nieprzewidywalne zachowania innych zmotoryzowanych. Napięcie wzrasta podczas jazdy w ruchu miejskim, pełnym rond i skrzyżowań. Nie każdy kierowca uświadamia sobie, że jest pod działaniem stresu, co oznacza, że nie zdaje sobie sprawy z tego, że może stanowić zagrożenie na drodze.

d2yniss

Objawami zestresowania są przyspieszone bicie serca, pocenie się dłoni oraz suchość w ustach. Powinno zwrócić naszą uwagę również to, że za bardzo irytuje nas zachowanie innych kierowców i nie możemy skupić uwagi popełniając błędy, których zazwyczaj nie robimy. Jedną z najbardziej stresujących sytuacji na drodze jest jazda do pracy - warto więc umawiać się na wspólną podróż z innymi, ponieważ pasażerowie w samochodzie pomagają rozładować napięcie. Jadąc do pracy dobrze jest wyruszać nieco wcześniej, by nie nadganiać straconych w korkach minut. Jeśli czujemy duże zdenerwowanie, warto oddychać spokojnie i głęboko lub zatrzymać się na chwilę, by posłuchać relaksacyjnej muzyki i rozluźnić ciało.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d2yniss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yniss
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj