Przystanki, wyprzedzanie, parkowanie
Na koniec warto wspomnieć o innych zasadach dotyczących traktowania tramwajów. Wielu kierowców zapomina, że pojazd taki można wyprzedzić jedynie z prawej strony. Od tej reguły są dwa wyjątki. Tramwaj można wyprzedzić z lewej strony na ulicy jednokierunkowej, a także wtedy, gdy położenie torów uniemożliwia dokonanie tego manewru z prawej strony.
Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli jedziemy po torowisku znajdującym się na pasie ruchu, musimy zjechać z szyn przed zbliżającym się w naszym kierunku tramwajem. Warto więc uważnie obserwować w lusterkach to, co dzieje się za nami.
Jak zachować się, gdy znajdujący się przed nami tramwaj dojeżdża do przystanku? Jeśli nie ma wysepki, kierowca samochodu musi umożliwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie. W praktyce oznacza to, że samochód trzeba zatrzymać przed przystankiem i stać aż do chwili odjazdu tramwaju. Jeśli przystanek jest na wysepce i prowadzi na nią przejście, nie musimy ustępować pieszym, którzy nie znajdują się na „zebrze”, ale warto zachować szczególną ostrożność. Bardzo możliwe jest, że ktoś, widząc tramwaj, wbiegnie na przejście.
Parkowanie w zatłoczonych centrach miast przypomina walkę o ogień. Niejednokrotnie kierowcy decydują się na łamanie lub naginanie przepisów, jednak na ulicach, po których przebiegają linie tramwajowe, warto pamiętać o pozostawieniu przynajmniej metra od skrajnej szyny torowiska. W przeciwnym przypadku zablokujemy ruch tramwajów.
Jadąc ulicami, po których przebiegają torowiska, trzeba zachować szczególną ostrożność. Kierujący tramwajem zakłada, że postąpimy zgodnie z przepisami, a w razie zauważenia niebezpieczeństwa nie zatrzyma pojazdu tak szybko, jak kierowca samochodu. Do wyhamowania z prędkości 50 km/h auto potrzebuje 30 metrów, tramwaj około 70 metrów.