Trwa ładowanie...
d3jmfxi
d3jmfxi

KE upomina Polskę ws. elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (akt.)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3jmfxi

dochodzi stanowisko ministerstwa infrastruktury i rozwoju

19.11. Bruksela (PAP) - Komisja Europejska upomniała w czwartek Polskę za niewdrożenie rozwiązań, pozwalających na skuteczne działanie europejskiego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (EETS). Polskie władze mają w ciągu dwóch miesięcy odpowiedzieć na zastrzeżenia KE.

Europejski elektroniczny system poboru opłat drogowych pozwala użytkownikom dróg uiszczanie tych opłat w całej UE za pomocą jednego urządzenia pokładowego oraz dzięki zawarciu umowy z jednym dostawcą usług EETS, który ma rozliczać opłaty na terenie całej UE. System ma wyeliminować uciążliwe procedury dla kierowców oraz ułatwić handel transgraniczny.

d3jmfxi

Od 8 października 2012 r. w krajach unijnych oferowane miały być usługi EETS dla kierowców ciężarówek. Zdaniem Komisji Polska nie wprowadziła koniecznych rozwiązań, które umożliwiają skuteczne ustanowienie dostawców usług EETS.

"Polska ma dwa miesiące na poinformowanie Komisji o podjętych działaniach. W przeciwnym razie Komisja może pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE" - poinformowano w komunikacie.

W przesłanym PAP komunikacie biuro prasowe ministerstwa infrastruktury i rozwoju zaznaczyło, że działania zmierzające do wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów decyzji Komisji Europejskiej z 6 października 2009 r. w sprawie definicji europejskiej usługi opłaty elektronicznej oraz jej elementów technicznych były dotychczas i "nadal będą podejmowane przez rząd RP".

"Dowodem tego jest projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym przyjęty przez Komitet stały Rady Ministrów w marcu br. Należy, zatem stwierdzić, iż prace nad kształtem przepisów umożliwiających oferowanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej, czyli +European Electronic Toll Service+ zwanej +usługą EETS+ są zaawansowane, o czym Komisja Europejska była informowana w dotychczas prowadzonej w tej sprawie korespondencji" - wskazał resort infrastruktury.

MIR poinformował także, Polska zaprezentuje swoje aktualne stanowisko w tej sprawie Komisji Europejskiej. "Nowy rząd dokona analizy projektu pod kątem ewentualnego udoskonalenia dotychczas wypracowanych zapisów projektu w szczególności zgodności z przepisami Unii Europejskiej oraz wpływu na polski rynek transportowy" - podkreślono w komunikacie.

d3jmfxi

Podziel się opinią

Share

d3jmfxi

d3jmfxi