Trwa ładowanie...
d4190wq

Każdy nowy kierowca ratownikiem? Znów zdrożeją kursy na prawo jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Każdy nowy kierowca ratownikiem? Znów zdrożeją kursy na prawo jazdy
(PAP/Grzegorz Momot)
d4190wq

Pojawił się pomysł, by do egzaminu na prawo jazdy kursanci uczyli się udzielenia pierwszej pomocy - informuje „Dziennik Bałtycki”. Idea ta budzi u ekspertów mieszane uczucia.

- Na razie trwają dyskusje w sejmowych podkomisjach - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Andrzej Pepliński, wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Jeśli przyniosą konsensus, możliwe, że egzamin obejmie dodatkowo sprawdzian umiejętności z udzielania pierwszej pomocy, między innymi z czynności resuscytacji, przy użyciu specjalnie do tego skonstruowanego fantomu.

Czy i kiedy nowe przepisy mają wejść w życie: nie wiadomo. Eksperci podkreślają, że regulacje podniosą koszty kursu. Przy okazji „Dziennik Bałtycki” przypomina, że od 1 stycznia 2016 r. zaostrzone zostaną procedury uzyskania prawa jazdy oraz dla młodych kierowców:
- po zdaniu egzaminu rozpocznie się 2-letni okres próbny (za dwa wykroczenia trzeba będzie udać się na kurs, trzecie wykroczenie to z automaty strata prawa jazdy);
- przez 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy nie wolno będzie przekraczać: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradzie.
- przez 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy trzeba będzie jeździć z zielonym liściem (z przodu i z tyłu pojazdu).

Źródło: „Dziennik Bałtycki”

d4190wq

Podziel się opinią

Share

d4190wq

d4190wq