Kampania promująca bezpieczeństwo na drogach
Nekrologii w mediach, lekcje w szkołach na temat bezpieczeństwa, apele w kościołach - to niektóre elementy kampanii "Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze", której kolejna edycja ruszyła we wtorek w województwie świętokrzyskim.
W weekendy na antenie Radia Kielce i w gazetach ukazywać się będą nekrologii informujące, ile osób w danym tygodniu zginęło na drogach, ile dzieci zostało przez to sierotami, ilu dorosłych owdowiało.
Księża w kościołach mają odczytywać apel biskupów do pieszych o noszenie odblasków. Osoby starsze otrzymają torby na zakupy z takimi elementami. Przygotowano 15 tys. takich toreb.
Wiosną do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całym regionie trafić ma płyta multimedialna zawierająca m.in. konspekt lekcji wychowawczej poświęconej bezpieczeństwu na drodze.
Inne elementy kampanii to konkurs na reportaż radiowy oraz billboardy, plakaty ze zdjęciem dziewczynki zakrywającej twarz dłońmi i rozbitego samochodu. Szkoły jazdy mają pokazywać kursantom film dokumentalny z drastycznymi obrazami z wypadków, młodzież obejrzy spektakl na temat śmierci na drodze.
Zdaniem uczestników kampanii działania należy skierować do szerokiego spektrum użytkowników dróg, nie tylko kierowców, ale także pieszych. Szczególnym adresatem ma być młodzież.
Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Monika Szpringer przytoczyła badania przeprowadzone na potrzeby kampanii wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wynika z nich, że młodzi ludzie czują się na drogach bezpiecznie, nie mają wyobraźni, uważają, że wypadki ich nie spotkają, podejmują ryzykowne zachowania. Ponad 80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie poinformowaliby policji o pijanym kierowcy.
Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba powiedziała na konferencji prasowej, że celem kampanii ma być zmiana sposobu myślenia o sprawcach wypadków. Zdaniem wicemarszałka województwa Zdzisława Wrzałki dzięki mediom widać coraz mniejsze przyzwolenie społeczne dla pijanych kierowców.
Szef świętokrzyskiej policji mł. insp. Mirosław Schossler zaapelował do mieszkańców regionu o informowanie o pijanych kierowcach i piratach drogowych. Podał przykład 19-letniego kierowcy, który wjechał samochodem w grupę dzieci, raniąc pięcioro z nich. Wcześniej przez cztery miesiące łamał przepisy ruchu drogowego, lecz nikt z mieszkańców miejscowości nie zaalarmował policji, choć mogło to zapobiec tragedii.
W kampanii uczestniczą, oprócz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie", wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa, Wydział Nauk o Zdrowiu UJK oraz Stowarzyszenie "Wspólnie Pomagamy". Włączył się w nią również jeden z inicjatorów kampanii przeciwko pijanym kierowcom Marcin Różycki, którego brat zginął w wypadku spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę.
Od stycznia do września 2008 roku na drogach województwa świętokrzyskiego doszło do 1383 wypadków, w których zginęły 154 osoby, a 1743 zostały ranne.