Trwa ładowanie...
d3u1ba6

Kaczmarski: była rywalizacja, ale też wzajemna pomoc

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kaczmarski: była rywalizacja, ale też wzajemna pomoc
(PAP/EPA)
d3u1ba6

Martin Kaczmarski, który debiutując w Rajdzie Dakar zajął dziewiąte miejsce wśród kierowców samochodów, podkreślił, że jego wyobrażenia o imprezie rozminęły się z rzeczywistością. Jak zaznaczył, była na trasie rywalizacja, ale też wzajemne pomaganie sobie.

Po wyjściu z samolotu na wrocławskim lotnisku, 23-letni zawodnik X-Raid/Lotto Team nie ukrywał, że jest potwornie zmęczony.

- Najpierw był rajd, teraz długa podróż. Zmęczenie się na siebie nałożyło. Marzę już tylko o tym, aby znaleźć się w domu i odpocząć oraz cieszyć się dziewiątą lokatą. Tak wysoka pozycja nawet przez myśl mi nie przeszła - powiedział PAP.

d3u1ba6

Dwa tygodnie jazdy po bezdrożach Argentyny i Chile, 58 godzin na trasach odcinków specjalnych w ekstremalnych warunkach, upale, dały się we znaki młodemu kierowcy, co sam przyznał.

- Czasami byłem zaskoczony reakcją swojego organizmu na panujące warunki. Raz było to pozytywne zaskoczenie, innym razem rozczarowanie. Myślałem przede wszystkim o tym, aby dojechać do mety. Po cichu marzyłem o miejscu w czołowej 20, co byłoby dużym sukcesem. W ogóle mi nie przyszło do głowy, że mogę być w dziesiątce. To wydawało mi się nieosiągalne. Tymczasem jestem dziewiąty. Coś rewelacyjnego! Dla mnie, debiutanta, to ogromny sukces - zaznaczył.

Kaczmarski wspomniał, że jego wyobrażenia o Rajdzie Dakar nieco się rozminęły z rzeczywistością. Spodziewał się, że będzie walka na trasie, a okazało się, że rywalizacja owszem jest, ale jest też wzajemna pomoc i wspólne pokonywanie przeszkód. Wspomagali go nie tylko polscy kierowcy, ale także z innych państw.

- Ubiegłoroczny zwycięzca, a drugi w tej edycji rajdu Stephane Peterhansel, sam przychodził do mnie. Francuz pytał, jak sobie radzę i czy nie potrzebuję pomocy. Podobnie było z innymi kierowcami. Nie patrzyli, że jestem debiutantem, ale traktowali, jak równego. Sam też chodziłem do innych podpatrywałem i się radziłem. Nikt nie robił mi kłopotów, a wręcz przeciwnie, doradzali i pomagali - podkreślił.

d3u1ba6

Rajd Dakar to walka z naturą i pogodą - kurzem, pyłem, upałem i przeszkodami na trasie. Wrocławianin przyznał, że miał dwa krytyczne momenty, kiedy myślał, że to już koniec. Raz był bardzo bliski wciśnięcia czerwonego guzika, który znajduje się w każdym pojeździe i oznacza, że załoga wycofuje się z zawodów.

- Na jednym z odcinków zakopaliśmy się w takim miejscu, że nie można było się wydostać. Było potwornie gorąco, silnik się przegrzał i nie działała klimatyzacja. Było mi słabo i chciałem już nacisnąć czerwony guzik, ale mój pilot Filipe ogarnął sytuację; w końcu udało nam się wykopać samochód i pojechać dalej. Sytuacja była jednak bardzo krytyczna - opowiadał.

Dla Portugalczyka Filipe Palmeiro był to siódmy Rajd Dakar i jego doświadczenie bardzo pomogło młodemu Polakowi.

- Gdyby nie on, nie byłoby tego dziewiątego miejsca. Doskonale spisał się też cały team. Samochód był świetnie przygotowany, wszystko działało bez zarzutu. Wiele pomógł mi także Krzysztof Hołowczyc, który dzielił się swoimi radami i dawał cenne wskazówki - dodał.

d3u1ba6

Kaczmarski, uczestnik programu "Mistrz i Uczeń Lotto Team" pod okiem Hołowczyca przygotowywał się do rywalizacji w Ameryce Południowej od przeszło roku. Dakar 2013 zaliczył jako obserwator, przyglądał się z bliska, jak wyglądają zmagania zawodników. Zajmując dziewiątą lokatę bardzo wysoko zawiesił sobie poprzeczkę. Jednak o przyszłości i kolejnym występie na razie nie chciał rozmawiać.

- Zamierzam póki co odpocząć i przemyśleć to wszystko na spokojnie. Później będę się zastanawiał nad następnymi startami. Nieoficjalnie mogę zdradzić, że jest szansa, że za rok też pojadę w Rajdzie Dakar. Teraz jednak chcę przede wszystkim wypocząć - powiedział młody kierowca.

Kaczmarski jest jednym z siedmiu Polaków, którzy ukończyli tegoroczną rywalizację w pierwszych dziesiątkach. Rafał Sonik był drugi wśród quadowców, w gronie motocyklistów Jakub Przygoński - szósty, w klasyfikacji kierowców samochodów - Krzysztof Hołowczyc - szósty, Marek Dąbrowski z pilotem Jackiem Czachorem - siódmy, a mechanik ciężarówki Darek Rodewald - drugi. Bilans uzupełnia trzynasta pozycja Adama Małysza i Rafała Martona.

d3u1ba6

Podziel się opinią

Share

d3u1ba6

d3u1ba6