Trwa ładowanie...

Jeżdżąc na motocyklu, możesz popsuć iPhone'a. Apple ostrzega

Jeździsz na mocnym motocyklu i masz iPhone'a? Apple poinformowało, że takie połączenie nie jest najlepsze. Amerykańska firma ostrzega, że wibracje silnika mogą doprowadzić do uszkodzenia aparatu w telefonie.

Share
Apple ostrzega, że jazda na motocyklu może uszkodzić aparat w iPhonie
Apple ostrzega, że jazda na motocyklu może uszkodzić aparat w iPhonieŹródło: Getty Images, fot: James D. Morgan
d3e5e8a

Apple opublikowało komunikat dla użytkowników iPhone'ów. Można w nim przeczytać, że długotrwałe narażenie telefonu na wibracje "mocnych silników motocyklowych" może uszkodzić kamery w tym urządzeniu. Dlatego firma nie zaleca montowania iPhone'a w uchwytach przy kierownicach jednośladów tego typu.

Na czym polega problem? Nowsze telefony Apple (jak i wielu innych producentów) mają optyczną stabilizację obrazu. Działa ona w oparciu o żyroskop, na podstawie którego wykrywane są drgania, które następnie redukowane są poprzez odpowiednie ruchy soczewką w obiektywie. Choć Apple podkreśla, że rozwiązanie to zostało stworzone tak, aby działało przez długi czas, to długotrwałe wibracje o dużej częstotliwości mogą przyczyniać się do szybszego zużycia stabilizacji w obiektywach.

Bez konkretnych informacji i przykładów trudno ocenić, o jakie częstotliwości i maszyny chodzi, ale Apple pisze "mocnych motocyklach z dużymi silnikami". Można zatem się spodziewać, że problemy mogą występować w przypadku wysokoobrotowych litrowych lub większych silników z motocykli sportowych lub mocnych nakedów. Wszystko wskazuje na to, że właśnie wysoka częstotliwość wibracji jest tu kluczowa i to ona sprawia problem, więc np. właściciele cruiserów nie mają się czym przejmować.

d3e5e8a

Apple zaleca, aby w takich motocyklach nie korzystać z uchwytów do mocowania telefonów, gdyż wibracje silnika przenoszone są przez ramę i kierownicę właśnie do tak zaczepionych urządzeń. Od razu poinformowano, że iPhone nie powinien mieć problemów w przypadku mniejszych silników (w słabszych motocyklach i skuterach) czy jednostek elektrycznych. Jednak również wtedy Apple zaleca korzystanie z uchwytów zapewniających tłumienie wibracji, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia iPhone'a.

Choć komunikat ten wydało Apple w związku z iPhone'ami, to warto pamiętać, że również w innych telefonach systemy stabilizacji obrazu działają na tej samej zasadzie. To oznacza, że również w przypadku aparatów innych producentów warto uważać na narażenie ich na nadmiernie wibracje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e5e8a

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e5e8a
d3e5e8a
Więcej tematów