Trwa ładowanie...

Jest sposób na tańsze OC – wystarczy zamontować czarną skrzynkę

Jest sposób na tańsze OC – wystarczy zamontować czarną skrzynkęŹródło: PAP/Itar-Tass/Matytsin Valery
d2xqs7l
d2xqs7l

*Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeprowadził badanie, z którego wynika, że blisko 40 procent kierowców mogłoby się zgodzić na zamontowanie w swoim aucie tzw. czarnych skrzynek, czyli urządzeń śledzących styl jazdy, w zamian za obniżenie ceny ubezpieczenia OC. *

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) postanowił zbadać czynniki pozwalające na obniżenie składki za polisy OC. Jednym z nich jest zastosowanie tzw. czarnych skrzynek. W krajach zachodnich urządzenia lub aplikacje tego typu są stosowane już od dekady. Najpopularniejsze są wśród młodych osób, ponieważ statystycznie kierowcy ci powodują najwięcej wypadków i płacą wyższą składkę za polisę OC. Dzięki tej technologii mogą „udowodnić” ubezpieczycielowi, iż mimo braku doświadczenia są dobrymi kierowcami.

Na podstawie zapisu stylu jazdy ubezpieczyciel zgadza się obniżyć składkę; jednak gdy zapis ten pokaże częste przyspieszanie i hamowanie, jazdę z większą niż dopuszczalna prędkością, a nawet jazdę w nocy – składka rośnie. W Wielkiej Brytanii technologia pozwalająca na monitorowanie umiejętności kierowcy jest w ofercie ponad dziesięciu ubezpieczycieli i korzysta z niej prawie pół miliona kierowców. Przy czym w grupie najmłodszych kierowców (17 – 25 lat) urządzenie to ma w swoim aucie już 10 procent z nich.

W Polsce - jak wynika z badań UFG - otwartość na opisaną tu nową technologię jest zależna od wieku kierowcy. I tak - największa jest wśród młodych osób będących posiadaczami lub użytkownikami auta i w niektórych grupach (grupa: studenci, wolni mieszkający z rodzicami) rośnie nawet do dwóch trzecich badanych.

d2xqs7l

Z wiekiem spada jednak chęć do pokazania swojego stylu jazdy w zamian za bonifikatę w ubezpieczeniu. I tak w grupie kierowców do czterdziestki zgodę na to wyraża około 40 procent badanych, podczas gdy w starszych grupach już tylko około 33 procent. Częściej też akceptację dla tej technologii deklarują kobiety niż mężczyźni: odpowiednio 45 i 33 procent.

Polscy kierowcy nie chcą się jednak „tanio sprzedać”. Ci którzy deklarują zgodę na zainstalowanie w swoim aucie opisywanej technologii, domagają się wysokiej zniżki za OC: ponad 40 procent badanych właścicieli i użytkowników pojazdów chce w zamian 50-procentowej bonifikaty w cenie polisy.

Większość kierowców (46 proc.) definitywnie nie zgadza się śledzenie swojego stylu jazdy za jakąkolwiek zniżkę; a zaledwie 3 procent skłonne jest zgodzić się przy 20-procentowej zniżce za OC. W Polsce nad ubezpieczeniem, w którym styl jazdy kierowcy będzie miał wpływ na cenę polisy, pracuje Link 4 i zamierza je wprowadzić na początku przyszłego roku. Z kolei Benefia na początku tego roku, we współpracy z Yanosikiem, udostępniła aplikację „Nagradzamy bezpiecznych”.

Jakub Tujaka Źródło: UFG

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj