Jest porozumienie ws. zwolnień grupowych w fabryce Fiata
Solidarność podpisała w czwartek porozumienie, regulujące zasady zwolnień grupowych w tyskiej fabryce Fiata, gdzie pracę straci ok. 1450 osób. Oznacza to, że ustalenia z dyrekcją zakładu zaakceptowały już wszystkie uczestniczące w negocjacjach związki.
W porozumieniu ustalono m.in. ograniczenie liczby zwalnianych o 50 osób, wobec pierwotnie deklarowanych 1 500 pracowników. Odchodzący otrzymają odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji - w zależności od stażu pracy. Podstawowym kryterium zwolnień, które nastąpią w pierwszym kwartale przyszłego roku, ma być doroczna ocena pracy poszczególnych osób.
Pracownicy w wieku od 56 lat mają być chronieni przed zwolnieniami. Podobną ochroną będą objęci jedyni żywiciele rodziny, samotne matki oraz osoby mające czworo i więcej dzieci. Indywidualnie będą rozpatrywane szczególne przypadki, np. trudna sytuacja życiowa danej osoby.
W tyskiej fabryce działa osiem związków, z których siedem jest reprezentatywnych i uczestniczyło w negocjacjach. Sześć z nich już we wtorek zaakceptowało treść porozumienia; Solidarność, która uważa liczbę zwalnianych osób za nadmierną i nieuzasadnioną, podpisała dokument w czwartek. Gdyby tego nie zrobiła, pracodawca jednostronnie wprowadziłby regulamin zwolnień, który mógłby być mniej korzystny. Niezależnie od ustaleń dotyczących zasad zwolnień, dyrekcja Fiat Auto Poland przyznała każdemu pracownikowi fabryki, niezależnie od stanowiska, po 1,9 tys. zł brutto nagrody świątecznej.
Czwartek to ostatni w tym roku dzień produkcji w tyskiej fabryce. W piątek rozpocznie się przerwa świąteczno-noworoczna, która potrwa do 4 stycznia. Zakład zamknie rok produkcją ok. 350 000 samochodów - wobec ok. 467 700 przed rokiem. W rekordowym roku 2009 roczna produkcja przekroczyła 605 000 aut. Prognozy na przyszły rok mówią o produkcji w Tychach poniżej 300 000 samochodów.
W tegorocznej produkcji (do końca listopada) najwięcej było Fiata 500 (139 109 aut), modelu Panda Classic (89 427) oraz Lancii Ypsilon (45 tys. 692). Produkcja Pandy Classic, wytwarzanej w Tychach od dziewięciu lat, kończy się z upływem tego roku. W Tychach powstało blisko 2,2 mln egzemplarzy Pandy. Nowy model tego auta wytwarzany jest we włoskiej fabryce w Pomigliano d'Arco pod Neapolem.
Program osłonowy dla zwalnianych pracowników przygotowały władze Tychów, we współpracy m.in. z miejscowym urzędem pracy. We wtorek program przedstawiono w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, z wnioskiem o jego sięgające blisko 20 mln zł finansowanie. Program zakłada m.in. refundację kosztów zatrudnienia zwolnionej osoby u nowego pracodawcy i wyposażenia jej stanowiska pracy, szkolenia oraz wsparcie na uruchomienie własnego biznesu.
W fabryce pracuje obecnie 4 862 pracowników, po przeprowadzeniu restrukturyzacji liczba ta wyniesie ok. 3 400.
Źródło: PAP/Fiat Auto Poland