Trwa ładowanie...
14-09-2010 16:50

Jesień - najgorszy czas dla kierowcy

Jesień - najgorszy czas dla kierowcyŹródło: PAP
d2ec2du
d2ec2du

Okres jesienny to najbardziej uciążliwe miesiące dla każdego kierującego. Nie dość, że duża wilgotność i opady sprawiają, iż zaparowane szyby ograniczają widoczność, to nasz samochód cały czas jest brudny i ma zachlapane szyby. Wtedy kolosalne znaczenie mają odpowiedni płyn w spryskiwaczu i dobre wycieraczki.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Posiadając wycieraczki, których pióra zgarniają brud, czy wodę oraz dobry płyn w spryskiwaczu - chwilowe zachlapanie szyb, zostanie usunięte za jednym naciśnięciem dźwigni. Zdarza się jednak, że wycieraczki nie czyszczą szyby, a jedynie rozmazują błoto. W efekcie zamiast polepszenia widoczności, powstają smugi rozpraszające światło, co oślepia kierującego. W takim przypadku należy bezwzględnie wymienić pióro wycieraczki.

W starszych samochodach możliwa jest wymiana samej gumki, ale jest to mało opłacalne. Wprawdzie zyskujemy parę złotych, jednak trzeba dokładnie włożyć gumkę w prowadnicę, odpowiednio ją zabezpieczyć i uważać aby nie uszkodzić elementu metalowego. Gdy którąkolwiek z czynności zbagatelizujemy, efektem będzie słabe działanie wycieraczek, a nawet uszkodzenie szyby zarysowanej przez elementy metalowe.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Prostszym, choć droższym, rozwiązaniem jest zakup całego nowego pióra. Gwarantuje to bowiem, że wymieniamy nie tylko gumkę, ale także element sprężysty, który musi dociskać gumę z odpowiednią siłą do szyby.

d2ec2du

A co zrobić aby nie uszkodzić gumki pióra wycieraczki?

Powodów uszkodzenia jest kilka, ale najczęstsze to poruszanie wycieraczkami, podczas gdy są przymrożone do szyby, albo gdy szyba jest sucha. Ponieważ, ze względu na niezbędną elastyczność, gumka nie ma jednolitego przekroju - w najcieńszych miejscach narażona jest na obciążenie i szybko pęka.

Ważnym efektem są też procesy starzenia. Pękanie i zwiększona porowatość gumy (przez co pogorszone jest sprężyste przyleganie do szyb) następuje zależnie od użytej mieszanki gumowej. Tak więc nie ma co oczekiwać, że "tania podróbka" wytrzyma tyle samo, co ramię wycieraczki z renomowanej firmy. Tańsza ma bowiem jedynie taki sam kształt jak wersja z naszego samochodu, ale szybkość zużycia jest kilkukrotnie większa.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

A jeżeli mimo wymiany wycieraczki, szyba nadal będzie zamazana?

Zdarza się też, że po wymianie pióra na nowe, nastąpiła tylko niewielka poprawa. Nie ma już wprawdzie "mazów", ale nie ma też dokładnego oczyszczenia szyby. Powodem tego jest najprawdopodobniej trwałe uszkodzenie szyby.

d2ec2du

Podczas kilku sezonów eksploatacji samochodu, na szybie powstaje szereg mikropęknięć i niewielkich uszkodzeń zewnętrznej warstwy. Są one efektem porysowania szyby twardymi elementami wycieraczek, drapaniem szyby w zimie twardym przyrządem, pracy wycieraczek na sucho, a także uderzeń kamykami, żwirem, piaskiem itd.

Jeżeli taką szybę przetrzemy wycieraczką zgarniając wodę, gumka prześlizgnie się po zagłębieniu w którym pozostanie woda. Następnie woda ta zostanie "wyciągnięta" przez prześlizgującą się gumkę. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest wymiana szyby na nową. Warto jednak przed wyminą dokładnie natrzeć szybę i gumkę wycieraczki spirytusem, czy rozpuszczalnikiem co pozwoli na odtłuszczenie. Dopiero gdy ta operacja nie przyniesie spodziewanych efektów musimy szukać pomocy w specjalistycznym warsztacie wymieniając szybę.

Na giełdę...

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Często osoby które potrzebują sprzedać pojazd korzystają z usług firm specjalizujących się w polerowaniu szyb. Jednakże proces taki może się udać tylko w przypadku płytkich rys i zagłębień. Jeżeli polerowanie wymaga głębszego wniknięcia w materiał, nie warto tego dokonywać ze względu na zmianę optyki szyby, co dodatkowo pogorszy widoczność.

d2ec2du

Zważywszy jednak, iż wymiana szyby na nową wiąże się z faktem udokumentowania tego inną niż na pozostałych szybach datą produkcji, a "giełdowi fachowcy" będą wówczas dopatrywać się zderzenia i wymiany połowy samochodu, dla sprzedającego lepiej zakłócić widoczność, niż dokonać prawidłowej wymiany. Stąd też często kupując używany model mamy słabą widoczność i dla jej poprawienia musimy wymieniać szybę.

Bogusław Korzeniowski

d2ec2du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ec2du
Więcej tematów