WP
Jedziesz za granicę samochodem? Przygotuj się na opłaty

Jedziesz za granicę samochodem? Przygotuj się na opłaty

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wakacje rozpoczęły się na dobre, a wraz z nimi sezon urlopowy. Wiele wskazuje na to, że w tym roku szczególnie wielu turystów na miejsce odpoczynku wybierze stosunkowo nieodległe, europejskie państwa. Musimy jednak przygotować się na opłaty za podróżowanie autostradami.

W części państw, takich jak Chorwacja, Francja czy Hiszpania, płaci się na autostradzie za pokonanie konkretnego odcinka. Kwota w przeliczeniu na kilometr jest uzależniona od wielkości pojazdu i tego, czy ciągniemy przyczepę. W innych krajach obowiązują winiety. Dowód uiszczenia opłaty przykleja się na szybie bądź po prostu zachowuje w portfelu - w zależności od przyjętego systemu. Należy jednak pamiętać o wykupieniu winiety - na przykład na pierwszej napotkanej w danym kraju stacji paliw. Kary za niedopełnienie tego obowiązku mogą być wysokie. W Austrii otrzymamy za to mandat w wysokości nawet 3 tys. euro, czyli ponad 13 tys. zł.

WP
(fot. Marta Sitkiewicz/WP)
Podziel się

Brak winiety nie jest jedynym błędem, jaki na zagranicznych autostradach popełniają Polacy. Jakie są najczęściej spotykane grzechy naszych rodaków?

tb/

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP