Trwa ładowanie...
d27tjny
Jedziesz za granicę samochodem? Przygotuj się na opłaty

Jedziesz za granicę samochodem? Przygotuj się na opłaty

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d27tjny

Wakacje rozpoczęły się na dobre, a wraz z nimi sezon urlopowy. Wiele wskazuje na to, że w tym roku szczególnie wielu turystów na miejsce odpoczynku wybierze stosunkowo nieodległe, europejskie państwa. Musimy jednak przygotować się na opłaty za podróżowanie autostradami.

W części państw, takich jak Chorwacja, Francja czy Hiszpania, płaci się na autostradzie za pokonanie konkretnego odcinka. Kwota w przeliczeniu na kilometr jest uzależniona od wielkości pojazdu i tego, czy ciągniemy przyczepę. W innych krajach obowiązują winiety. Dowód uiszczenia opłaty przykleja się na szybie bądź po prostu zachowuje w portfelu - w zależności od przyjętego systemu. Należy jednak pamiętać o wykupieniu winiety - na przykład na pierwszej napotkanej w danym kraju stacji paliw. Kary za niedopełnienie tego obowiązku mogą być wysokie. W Austrii otrzymamy za to mandat w wysokości nawet 3 tys. euro, czyli ponad 13 tys. zł.

d27tjny
(fot. Marta Sitkiewicz/WP)
Podziel się

Brak winiety nie jest jedynym błędem, jaki na zagranicznych autostradach popełniają Polacy. Jakie są najczęściej spotykane grzechy naszych rodaków?

tb/

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d27tjny

d27tjny
d27tjny