Trwa ładowanie...
29-01-2013 15:27

Jedziesz w góry? Uważaj na fotoradary

Jedziesz w góry? Uważaj na fotoradaryŹródło: PAP/Tomasz Gzell
d2joget
d2joget

Kierowcy wybierający się na narty w polskie góry mogą spodziewać się zaskakująco dużej liczby fotoradarów i wzmożonych kontroli drogowych.

Rekordowa jest trasa z Wrocławia do Szklarskiej Poręby, gdzie średnio na 100 km przypada 11 fotoradarów. Na baczności muszą mięć się mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska i Szczecina którzy udają się do Zieleńce - w tym przypadku na 100 km trasy przypada średnio 8 urządzeń. Nieco mniej fotoradarów, bo 7 na każde 100 km, czeka na warszawiaków udających się do Zakopanego. Dużo spokojniej jest na odcinku Opole Zieleniec (1 fotoradar/100 km).

Jak uchronić się od mandatu? Nie warto jeździć na pamięć, gdyż trasy, które sprawdziły się w ubiegłym roku mogą nas całkowicie zaskoczyć w obecnym. Liczba i miejsca ustawienia fotoradarów, zwłaszcza mobilnych, oraz kontroli drogowych zmieniają się w poszczególnych dniach, a nawet godzinach. Jeżeli kierowca o nich nie wie, naraża się na spore koszty.

Jeśli nawet nieznacznie przekroczymy prędkość i nie zauważymy miejsca kontroli to urlop może okazać się kosztowny. W przypadku gdy kierowca podróżujący z Warszawy do Zakopanego będzie jechał np. 20 km/h szybciej niż jest to dopuszczalne to za każdym razem narazi się na mandat w wysokości od 50 do 100 zł i 2 punkty karne. Zakładając, że tylko w 1/4 masztów są urządzenia rejestrujące, to na odcinku 400 km popularnej w tym kierunku trasy wiodącej przez Grójec, Radom, Skarżysko Kamienną, Kielce, Jędrzejów, Miechów, Słomniki, Kraków i Zakopiankę taki kierowca ma szansę zapłacić mandaty o wysokości 675 zł i zarobić nawet 14 punktów karnych. Dodatkowo na tym odcinku jest aż 10 miejsc częstych kontroli policyjnych.

Źródło: NaviExpert

ll/moto.wp.pl

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj