Jawor - 20-tysięczne miasto z jednym z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce
460 hektarów inwestycyjnych położonych tuż przy budowanej trasie ekspresowej S3 to dziś największy atut dolnośląskiego Jawora. Jednym z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce - według nieoficjalnych informacji - interesuje się niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler.
W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów. To prawdopodobnie największy, jednolity teren inwestycyjny w Polsce.
Jak powiedział PAP Emilian Bera, burmistrz Jawora, atutem tych obszarów inwestycyjnych jest położenie przy kluczowych szlakach komunikacyjnych. "Umiejscowione są przy powstającej drodze ekspresowej S3 i w bliskim sąsiedztwie autostrady A4. Tuż przy tym obszarze znajduje się czynna linia kolejowa" - mówił Bera.
W 2015 r. wybudowaniem fabryki na terenie DSAG-S3 Jawor zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.
Według doniesień medialnych teraz terenem inwestycyjnym w Jaworze interesuje się niemiecki koncern motoryzacyjnym Daimler. Dziennik "Rzeczpospolita" podał, że koncern zdecydował już, że w Jaworze wybuduje fabrykę silników dla Mercedes Benz Manufacturing (MBM). Według gazet, na nową fabrykę Niemcy mieliby wydać 800 mln euro, a zatrudnienie może tam znaleźć 1,5 tys. osób. Premier Beata Szydło pytana o te doniesienia powiedziała jedynie, że "trwają rozmowy z różnymi podmiotami".
W jaworskim magistracie nikt na temat tej inwestycji nie chce udzielać informacji. Burmistrz Bera podkreśla jedynie, że Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 to bardzo atrakcyjny teren, który budzi zainteresowanie inwestorów. "Inwestycje na tym obszarze to wymierne korzyści dla Jawora - z jednej strony miejsca pracy, z drugiej zaś wpływy do miejskiego budżetu z podatków. Często się mówi, że inwestorzy otrzymują w obszarach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi zwolnienia podatkowe. Owszem, kiedy inwestor na terenie strefy zostanie zwolniony z podatku od nieruchomości, to nadal będzie płacił podatki od osób fizycznych zatrudnionych w zakładzie, a udział gminy w tym podatku stanowi ponad 30 proc." - powiedział burmistrz.
W powiecie jaworskim stopa bezrobocia przekracza 18 proc. W samym Jaworze bez pracy jest ponad tysiąc osób. Jeszcze wyższe bezrobocie jest w oddalonej o kilkanaście kilometrów od Jawora Złotoryi. Dziś w Jaworze działa ponad 2 tys. podmiotów gospodarczych, w tym siedem dużych firm zatrudniających od 100 do 420 pracowników. To m.in. trzy duże zakłady z branży przemysłu motoryzacyjnego.
"Jawor od XIX w. był miastem przemysłowym, działały tutaj duże zakłady. Dziś wielu mieszkańców jeździ do pracy do podwrocławskich fabryk czy do Legnicy. To w dużej mierze wykwalifikowani pracownicy, którzy w sytuacji, kiedy pojawi się duży inwestor, nie będą musieli pokonywać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów, aby dostać się do pracy" - powiedział burmistrz.