Trwa ładowanie...
d4eegg3
Moto Target

Japońskie samochody nie zawsze z Japonii

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japońskie samochody nie zawsze z Japonii
(zdjęcie producenta)
d4eegg3

Japońskie samochody długo nie cieszyły się popularnością na rynku amerykańskim, głównie z uwagi na stonowaną stylistykę i kompaktowe rozmiary. Aby temu zaradzić, 43 lata temu w Kalifornii Toyota powołała do życia studio projektowe, które miało tworzyć auta trafiające w gust mieszkańców USA.

Studio Calty Design Research było pierwszym biurem projektowym na terenie USA, które należało do japońskiego producenta samochodów. Na swoim koncie ma wiele ciekawych aut, takich jak Hilux z 1979 r., druga generacja Celiki czy trzecia modelu Soarer, znanego także jako Lexus SC 400. Calty Design stworzyło też wnętrze modelu Previa. By podołać projektowi od strony technicznej, japońscy inżynierowie musieli przechylić silnik i umieścić go centralnie, między przednią i tylną osią. W efekcie powstał samochód o futurystycznych jak na owe czasy kształtach.

Wśród nowszych modeli, które są dziełem amerykańskiego studia, znajdziemy Priusa (1997), RAV4 (2001), FJ Cruiser (2003), koncepcyjne Lexusy LF-X i LF-C (2003-2004) oraz wnętrze nowego GS. Placówka obecnie zajmuje się projektami karoserii, wnętrz, felg, kolorów nadwozia oraz wzorów tapicerki. Najnowszymi autami z Calty Design są Toyota C-HR, Lexus LC i koncepcyjna Toyota FT1, będąca zapowiedzią nowej Supry.

d4eegg3

W ostatnim z wymienionych pojazdów zastosowano liczne krzywizny, przetłoczenia i długą maskę z widocznym z zewnątrz silnikiem. W środku znajdziemy dwa wyświetlacze - przezierny oraz dodatkowy na szczycie kierownicy. Auto powstaje przy współpracy z BMW.

Źródło: Mototarget.pl

ll

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

d4eegg3

Podziel się opinią

Share

d4eegg3

d4eegg3