Trwa ładowanie...
d2xqs7l
17-02-2009 16:35

Jakość paliw poprawia się

d2xqs7l
d2xqs7l

Mimo ogólnej poprawy, jakość paliwa na polskich stacjach benzynowych pozostawia wiele do życzenia - wynika ze zbiorczego raportu, jaki we wtorek zaakceptował rząd. Najwięcej naruszeń dotyczy przekraczania dopuszczalnej zawartości siarki w oleju napędowym i zaniżania liczby oktanowej w benzynie bezołowiowej 98.

Rada Ministrów zaakceptowała Roczny zbiorczy raport dla Rady Ministrów dotyczący jakości paliw ciekłych w 2006 r. wraz z Rocznym zbiorczym raportem dla Komisji Europejskiej dotyczącym jakości paliw ciekłych w 2006 r., przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wynika z raportu, jakość paliw w Polsce poprawia się, co należy uznać za pozytywny skutek sprawniejszych kontroli i wymierzania surowszych kar za przestępstwa paliwowe.

Najmniej nieprawidłowości w jakości paliw stwierdzono w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, opolskim, mazowieckim, dolnośląskim. Gorzej jest w województwach pomorskim, łódzkim, śląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

d2xqs7l

Z kontroli przeprowadzonych w 2006 r. przez Inspekcję Handlową wynika, że jedynie 1,36 proc. próbek oleju napędowego nie spełniało wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. W 2005 r. było ich 7,84 proc.

Jeśli chodzi o benzyny, to wymogom jakości nie odpowiadało 2,84 proc. próbek, a w 2005 r. - 5,10 proc.

Podobnie było w hurtowniach, gdzie wymogów tych nie spełniało 8 proc. próbek oleju napędowego (w 2005 r. - 9,33 proc.) i 2,32 proc. przebadanych benzyn (w 2005 r. - 9,84 proc.).

Jednak mimo ogólnej poprawy, jakość paliwa pozostawia wiele do życzenia. Kontrole stacji wykazały, że najwięcej naruszeń dotyczyło przekraczania dopuszczalnej zawartości siarki w oleju napędowym i zaniżania liczby oktanowej w benzynie bezołowiowej 98.

W 2006 r. kontrolom poddano 2.251 stacji paliw i 64 hurtownie. Do badań pobrano 4.037 próbek. Krajowa produkcja paliwa o zawartości siarki do 10 mg/kg wyniosła 8.307 tys. ton, w tym benzyn silnikowych 2.258 tys. ton, a oleju napędowego 6.049 tys. ton. Zużycie tych benzyn stanowiło ok. 65 proc., a oleju ok. 95 proc. (PAP)

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj