Trwa ładowanie...
15-03-2013 10:02

Jakie są uprawnienia straży miejskiej?

Jakie są uprawnienia straży miejskiej?Źródło: PAP/Michał Walczak
d438tpk
d438tpk

Straż miejska została powołana by pilnować porządku w miejscach publicznych, jednak kierowcom kojarzy się głównie z kontrolami prędkości. Jakie są jej uprawnienia?

Wiele osób uważa, że instytucje te powołano by wspomagać miejski budżet. W 2011 r. do lokalnych kas trafiło za ich pośrednictwem 168 mln zł. Z danych rządowych wynika, że strażnicy dokonali w tym samym roku 2,9 mln interwencji, w wyniku których nałożono ponad 1,4 mln mandatów. Najczęstszymi wykroczeniami które ujawniały straże były te przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (1,8 mln - mandaty na ponad 141 mln zł). Uczestnikom ruchu udzielono też ponad 0,6 mln pouczeń.

Strażnik ma prawo do legitymowania, ujęcia osób stwarzających zagrożenie i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, kontroli osobistej oraz przeszukiwania bagaży (tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba popełniła czyn zabroniony), atrzymania pojazdu, wydawania wiążących poleceń odnośnie korzystania z drogi lub pojazdu, nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym, udzielania pouczeń, dokonywania czynności wyjaśniających i kierowania wniosków o ukaranie do sądu. Obowiązkiem strażnika jest uniemożliwienie prowadzenia jazdy osobie będącej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i zaczekanie na przyjazd policjantów. Straż ma prawo wydawać dyspozycje odholowywania pojazdów i unieruchamiania ich przy pomocy blokady kół - o ile nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu. Może również dokonywać kontroli drogowych.

Straż miejska może za pomocą fotoradarów przenośnych kontrolować prędkość, z jaką poruszają się kierowcy - jednak takie prawo funkcjonuje tylko w obszarze zabudowanym i dopiero po uzyskaniu zgody od miejscowego komendanta policji. Kontrola musi obywać się w uzgodnionym czasie i miejscu, które powinno być odpowiednio oznakowane. Dodatkowo urządzenie pomiarowe musi posiadać homologację - w przeciwnym wypadku kierowca nie jest zobligowany do zapłacenia mandatu. Warto pamiętać, że przenośny fotoradar może rejestrować poczynania zmotoryzowanych również z ukrycia - gdy zostaje "schowany" w nieoznakowanym aucie, które nie może pozostawać w ruchu. Takie kontrole mogą mieć miejsce na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych (w obszarze zabudowanym). "Miejskich" fotoradarów nie znajdziemy na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku zarejestrowania wykroczenia za pomocą odpowiedniego urządzenia strażnicy mogą żądać od właściciela pojazdu wskazania osoby, która w danym momencie go prowadziła.

Strażnicy miejscy mogą dokonywać kontroli ruchu drogowego wobec kierujących, którzy nie zastosowali się do zakazu ruchu w obu kierunkach oraz naruszających przepisy ruchu drogowego, gdy zostało to zarejestrowane za pomocą urządzeń pomiarowych. Mogą także skontrolować naruszających przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych, o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt. Strażnicy mają prawo do przeprowadzania kontroli publicznego transportu drogowego - jednak muszą oni być umundurowani i działać na terenie swojej gminy. Mają też obowiązek okazania legitymacji służbowej na żądanie kierowcy i poinformowania o powodzie zatrzymania.

Źródło: Creandi

ll/moto.wp.pl

d438tpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d438tpk
Więcej tematów