Jakie jest 10 przykazań kierowcy?
W spotkaniach, zorganizowanych przez krajowego duszpasterza kierowców ks. Mariana Midurę, uczestniczą policjanci, strażacy, funkcjonariusze służby celnej, pielęgniarki i rehabilitantki Caritas, które na co dzień dojeżdżają do pacjentów, którymi opiekują się w ramach działalności domowego hospicjum.
_ Nasi pacjenci często mieszkają w maleńkich miejscowościach, jeździmy do nich po drogach, o jakości których lepiej nie mówić. Podszkolenie się w umiejętnościach dobrze nam zrobi, ja mam nadzieję poczuć się pewniej za kierownicą _- powiedziała rehabilitantka z olsztyńskiej Caritas.
Ks. Marian Midura przekonywał, że łamanie przepisów o ruchu drogowym to grzech i przedstawił "Dziesięć przykazań kierowcy", które zaczynają się od credo: "Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj" - dalej są przykazania. Np. piąte z nich głosi: "Nie zabijaj - bądź trzeźwy", a szóste "Zapnij pasy - będziesz bezpieczniejszy".
Ks. Midura apelował: _ Starajcie się jeździć tak, że jak zobaczycie na drodze policjanta z ruchu drogowego, to się ucieszycie. Wiem, że to trudne, ale możliwe _.
Mł. insp. Wojciech Pasieczny z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie mówił o społecznych skutkach wypadków drogowych.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w nabożeństwie w intencji kierowców. Jedno z czytań podczas mszy odczytał Jacek Czachor, zawodowy kierowca rajdowy, uczestnik rajdu Paryż-Dakar.
Czachor będzie uczył kursantów bezpiecznej jazdy na motocyklu i na quadach. _ Przyjechałem tu nie tylko po to, żeby pokazać uczestnikom kilka technik bezpiecznej jazdy, ale też po to, żeby im udowodnić, że choć na zawodach jeżdżę bardzo szybko, to na co dzień jeżdżę z normalną, dozwoloną prędkością. Warto ludzi przekonywać, że nawet rajdowcy mogą jeździć wolno, więc oni tym bardziej _- powiedział Jacek Czachor.