Trwa ładowanie...
16 lutego 2015, 17:08

Jak zmieniło się zawieszenie Forda Focusa?

Jak zmieniło się zawieszenie Forda Focusa?Źródło: WP
d44kti7
d44kti7

Zawieszenie jest jednym z najważniejszych, ale też najbardziej niedocenianych elementów samochodu. Większość kierowców nawet nie zwraca uwagi na to, jak dane auto się prowadzi. Jednak wysokiej klasy zawieszenie ma dwie niezaprzeczalne zalety – poprawia bezpieczeństwo i daje więcej przyjemności z jazdy, nie zmniejszając przy tym komfortu podróżowania.

To właśnie ta pierwsza cecha, czyli bezpieczeństwo, jest najważniejsza. Myśląc o nim, kierowcy raczej mają na myśli poduszki powietrzne czy ABS, ale te działają podobnie w każdym samochodzie i ratują kierowcę dopiero w chwili wystąpienia niebezpieczeństwa. Prawdziwą różnicę natomiast robi zawieszenie, od którego zależy, czy w ogóle dojdzie do groźnej sytuacji mogącej doprowadzić do wypadku. To właśnie przyczepność jest kluczowa i odpowiednia konstrukcja zawieszenia zapewni, że kierowca nie będzie musiał zdawać się na ESP, albo co gorsza, na poduszki powietrzne lub pasy bezpieczeństwa.

Od lat liderem w konstruowaniu zawieszenia do samochodów jest Ford. Niezależnie, czy mamy do czynienia z miejską Fiestą, dużym Mondeo czy kompaktowym Focusem – auta te znajdują się w czołówce. To właśnie pierwsza generacja tego ostatniego zasłynęła ze wzorowego prowadzenia się, dotąd niespotykanego w samochodach tej klasy. Kolejne odsłony Focusa hołdują zasadzie, że dobre zawieszenie jest podstawą bezpieczeństwa, ale też dobrej zabawy za kierownicą. Dlatego podczas liftingu trzeciej generacji kompaktowego Forda inżynierowie postanowili jeszcze wyżej podnieść poprzeczkę.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Podobnie jak dotychczas przy przednich kołach zastosowano kolumny McPhersona, natomiast na tylnej osi znajduje się zawieszenie wielowahaczowe Control Blade, które zarówno bardzo skutecznie tłumi nierówności drogi gwarantując komfort, jak i zapewnia wzorową przyczepność i właściwości jezdne. Co ważne, zastosowane w nowym Fordzie Focusie zawieszenie daje jeszcze większą pewność prowadzenia, gdyż pozwala kierowcy na odpowiednie wyczucie drogi, a dodatkowo zapewnia ciszę w kabinie.

d44kti7

Inżynierowie Forda zmodyfikowali geometrię zawieszenia, zwiększyli sztywność poprzeczną tulei oraz poprawili amortyzatory. Na tym jednak nie koniec. Jedną z najważniejszych cech wpływających na prowadzenie się samochodu jest sztywność nadwozia. Dlatego nowy Ford Focus ma zwiększoną sztywność strukturalną przodu.

Wszystkie te zmiany wpłynęły bardzo mocno na prowadzenie samochodu, co oznacza, że nowy Focus po raz kolejny wyznacza standardy w zakresie właściwości jezdnych samochodów kompaktowych. Poprawione zawieszenie to nie tylko lepsze trzymanie się nawierzchni w zakrętach, ale też skuteczniejsze przenoszenie mocy na asfalt przez koła, które pewnie przylegają do drogi. Tutaj na pomoc, oprócz zawieszenia, przychodzi też system dystrybucji momentu obrotowego pomiędzy przednie koła, czyli Torque Vectoring Control. System poprawiający stabilność na zakrętach został oryginalnie stworzony głównie z myślą od najmocniejszych sportowych odmianach Focusa, ale wspomaga też wszystkie oferowane modele kompaktowego Forda. Opiera się o komputer, który 100 razy na sekundę reaguje na zmiany przyczepności niezależnie od nawierzchni i pogody, dzięki czemu zapewnia precyzyjne prowadzenie i trzymanie się drogi.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Wzorowe zawieszenie to nie tylko poprawione bezpieczeństwo i możliwości samochodu, ale też większa przyjemność z jazdy. Podczas dynamicznej jazdy nowy Ford Focus posłusznie słucha poleceń kierowcy pozwalając mu na więcej niż konkurencyjne modele. Pewność prowadzenia pozwala na pełne wykorzystanie potencjału samochodu.

d44kti7

Aby prowadzenie nowego Focusa było jeszcze lepsze zmianom poddano również elektryczne wspomaganie układu kierowniczego EPAS. Dzięki temu kierowca otrzymuje więcej informacji o pracy kół, co pozwala na lepsze wyczucie samochodu. Uzupełnieniem nowego zawieszenia i wspomagania kierownicy jest poprawiony system stabilizacji toru jazdy Enhanced Transitional Stability, który monitoruje reakcje kierowcy i przewiduje możliwość utraty przyczepności oraz poślizgu, w razie potrzeby natychmiastowo aktywując system ESP korygujący tor jazdy samochodu.

d44kti7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44kti7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj