Trwa ładowanie...
06-11-2013 15:31

Jak wybrać odpowiednie opony?

Jak wybrać odpowiednie opony?Źródło: Materiały prasowe
d3xvvwh
d3xvvwh

Wybór optymalnego ogumienia nie jest zadaniem łatwym. Kierując się jedynie kryterium najniższej ceny często należy zrezygnować z jakości i wydajności co sprawi, że oszczędność będzie złudna. Jak więc wybrać opony "idealne"?

Aby tego dokonać często nie wystarczy odczytać z opony podstawowych informacji takich jak szerokość przekroju, profilu czy indeksy prędkości i nośności. Szczególnie w starszych pojazdach bezwzględnie trzeba sprawdzić na jakich oponach samochód opuścił fabrykę. To właśnie do ich rozmiaru producent auta dopasował wszystkie parametry jazdy. Jeżeli na przestrzeni lat zdążyliśmy zmienić rozmiar felg to powinniśmy sprawdzić w dostępnych w Internecie kalkulatorach zamienników, jaki rozmiar opony będzie najbardziej optymalny. Trzeba pamiętać, że opona to nie tylko zewnętrzna część koła ale też kluczowy element całego pojazdu, a źle dobrana może wpływać na pracę wewnętrznych systemów takich jak ABS, ESP czy ASR.

Istotne znaczenie w wyborze rodzaju opon ma styl jazdy. W zależności od charakteru pojazdu i rajdowych aspiracji kierowcy odpowiednie ogumienie w dużej mierze stanowi o komforcie i bezpieczeństwie jazdy. Ci, którzy preferują sportowy styl jazdy powinni kierować się przeciążeniami jakie będą oddziaływać na oponę. Najważniejszym kryterium przy wyborze ogumienia sportowego jest wysoki poziom przyczepności do nawierzchni.

Dla entuzjastów długich tras najodpowiedniejsza będzie opona turystyczna, dzięki której podróż będzie mijała bezpiecznie, komfortowo i oszczędnie w kwestii spalania paliwa. Zaletą takiego ogumienia jest też duża rozpiętość rozmiarowa i dostępność. Głównym kryterium dla kierowców prowadzących niewielkie miejskie samochody powinny być niski opór toczenia i niewielki hałas zewnętrzny.

(fot. PAP/Marcin Bielecki)
Źródło: (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Częstym błędem popełnianym przez zmotoryzowanych jest bagatelizowanie sezonowej zmiany ogumienia. Trzeba pamiętać że opony letnie i zimowe różnią się od siebie względem bieżnika oraz konstrukcji. "Zimówki" charakteryzują się mniejszą twardością, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach. Warto pamiętać, że używanie ich w temperaturach dodatnich powyżej 7 st. C znacznie skraca żywotność oraz pogarsza zdolność hamowania. To samo dotyczy opon letnich, które używane zimą tracą właściwości trakcyjne, wydłużając drogę hamowania często o kilkanaście metrów.

d3xvvwh

Właściwe ogumienie zimowe dzięki swojej konstrukcji powinno skutecznie odprowadzać wodę i błoto pośniegowe oraz zapewniać dobrą przyczepność w każdych warunkach zimowych. W niskich temperaturach mieszanka gumowa twardnieje, dlatego opony zimowe wzbogacane są dodatkowymi składnikami, takimi jak krzemionka. Dzięki temu optymalnie rozgrzana opona dokładnie przylega do śliskiej nawierzchni, czyniąc jazdę pewniejszą i bardziej komfortową.

Wiemy już, że opona bezpieczna to ta dobrana specjalnie do danego pojazdu, sposobu jazdy kierowcy, jego oczekiwań i terenu, po którym będzie się poruszał. W listopadzie 2012 r. na terenie Unii Europejskiej wprowadzono także obowiązek etykietowania, według którego klient może poznać i porównać wybrane parametry opony, tj. efektywność paliwową, zachowanie na mokrej nawierzchni czy generowany hałas. Informacje widniejące na etykietach są bardzo pomocne, jednak stanowią tylko skrawek niezbędnych do wybrania właściwej opony parametrów. Dobrze zaczerpnąć informacji o wybranych produktach w fachowych publikacjach oraz niezależnych testach. Przed samym zakupem warto swoje kroki skierować do profesjonalnego serwisu sprzedaży. Przeszkolona osoba pomoże dokonać nam ostatecznego wyboru.

Źródło: Bridgestone

ll/moto.wp.pl

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj