Trwa ładowanie...
19-08-2014 15:18

Jak wybrać hak do auta?

Jak wybrać hak do auta?Źródło: Materiały prasowe
d3pgzm8
d3pgzm8

Hak holowniczy na ogół przydaje się kierowcom, którzy często korzystają z przyczepek lub też tym, którzy miłują się w wycieczkach kempingowych i na wakacje wyruszają z przyczepą kempingową. Poza tym może on być wykorzystany do montażu bagażnika rowerowego, ale powiedzmy sobie szczerze, że nie jest to jest jego pierwszorzędna rola.

Na wstępie warto wspomnieć, że przed laty hak holowniczy montowany był w samochodach na stałe. Dziś, o czym zresztą warto wiedzieć, jest to niezgodne z normami Unii Europejskiej i za takie rozwiązanie grożą nam surowe kary. Być może na polskich drogach funkcjonariusze nie przykładają do tego większej wagi, ale kierowcy poruszający się po drogach Europy wiedzą, że w innych państwach w tej kwestii przepisy są restrykcyjnie przestrzegane.

Przede wszystkim jakość
Wybór haka holowniczego nie jest prostą sprawą, dlatego sięgając po ten dodatkowy element wyposażenia auta powinniśmy udać się do renomowanego dystrybutora haków. Tam podając markę, model oraz rocznik pojazdu możemy zamówić hak odpowiedni do naszego samochodu. Autoryzowany dystrybutor jest tu bardzo ważny, gdyż wszelkie podróbki i zamienniki nie są właściwe, narażając nas na liczne kolizje drogowe. W przypadku renomowanego sprzedawcy możemy mieć pewność, że otrzymamy hak o udźwigu nieprzekraczającym masy całkowitej pojazdu, który posiada certyfikat wydany przez Polską Izbę Motoryzacji. Ważną rzeczą jest również to, że nie każdy pojazd da się wyposażyć w oryginalny hak, aczkolwiek w zdecydowanej większości modeli taka możliwość istnieje.

Przy wyborze haka należy się kierować zdrowym rozsądkiem, a tym samym całej uwagi nie poświęcać jedynie cenie. Ten tok myślenia w przyszłości może nas bowiem drogo kosztować. Jeśli decydujemy się na hak w samochodzie, powinien to być produkt firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, co będzie również swego rodzaju gwarancją jakości samego produktu. Przechodząc do konkretów z pewnością warto zainteresować się tutaj produktami firm Thule czy Steinhoff. Szczególnie wymieniony w pierwszej kolejności szwedzki potentat wart jest baczniejszej uwagi.

d3pgzm8

Rodzaje haków holowniczych
Następną kluczową rzeczą jest sam rodzaj haka. Obecnie możemy wybierać pośród haków odkręcanych, automatycznych i obrotowych, a ostateczna decyzja zależy tutaj przede wszystkim od częstotliwości jego użytkowania. Jeśli z przyczepy korzystamy naprawdę rzadko, a haka używany „od święta”, to najbardziej racjonalnym wyborem jest hak odkręcany. Wprawdzie przy jego montażu musimy się nieco nagimnastykować, to w ogólnej ocenie jest to najlepsza opcja. Poza tym takie haki są również zdecydowanie tańsze niż dwie pozostałe formy. Przykładowo za obrotowy hak Thule do Citroena C3 zapłacimy tylko nieco ponad 300 złotych.

Dla bardziej leniwych lub też tych, którzy z haka korzystają częściej dobrą alternatywą są haki automatyczne. Wprawdzie w tym przypadku również przy każdym użyciu musimy je montować (demontować), ale jest to o wiele prostsze niż w hakach obrotowych. Do montażu klucze są tu zbędne, a wszystko odbywa się dzięki automatycznym zapadkom. Tym samym założenie takiego haka trwa krótką chwilę. Dla porównania dodajmy, że automatyczny hak Thule dla Citroena C3 kosztuje ponad 1200 złotych. Najbardziej korzystną pozycją wydają się być haki obrotowe, których nie musimy demontować. Dzięki odpowiedniej osi obrotu, w czasie kiedy ich nie używany, możemy je bezpiecznie schować pod zderzak. Za wygodę się jednak płaci, a więc takie haki kosztują najwięcej.

Zgłoszenie haka
Sam wybór haka nie oznacza jednak końca zadania. Zmianę te trzeba bowiem zgłosić w odpowiednich organach. Najpierw powinniśmy udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi poprawność umocowania haka. Jeśli nie będzie miał zastrzeżeń wystawi zaświadczenie, z którym musimy skierować się do wydziału komunikacji, gdzie w naszym dowodzie rejestracyjnym dokona się wpisu - pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczep.

d3pgzm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pgzm8
Więcej tematów