Trwa ładowanie...
04-11-2013 11:44

Jak powinni zachować się policjanci podczas zatrzymania?

Jak powinni zachować się policjanci podczas zatrzymania?Źródło: zdjęcie producenta
diycgze
diycgze

Film, na którym widać jak policjanci z Bytowa zatrzymują łamiącego przepisy kierowcę stał się hitem internetu. Nagranie ma już blisko pół miliona wyświetleń, a zachowanie funkcjonariuszy budzi spore kontrowersje. Czy faktycznie policjanci zachowali się nieprofesjonalnie, a może winnym całego zdarzenia był sam kierowca?

Na nieco ponad 4-minutowym nagraniu widać jak policjantka i policjant szarpią się z mężczyzną, a znajdująca się obok kobieta stara się go bronić. Sama interwencja jest mało skuteczna i funkcjonariusze mają problem z zatrzymaniem agresywnego kierowcy. Dodatkowo policjanci użyli gazu zarówno w stosunku do mężczyzny jak i kobiety. Na filmie widać jedynie szarpaninę, która, często w niewybrednych słowach, komentowana jest przez internautów. Przedstawiciele policji wyjaśnili jednak całe zajście.

Funkcjonariusze zatrzymali Audi, które przekroczyło dozwoloną prędkość 19 km/h, jednak kierowca stwierdził, że policjanci są „przebierańcami” i o mały włos nie potrącając policjantki zaczął uciekać. Po pościgu, kierowca wreszcie się zatrzymał w miejscowości Rekowo, jednak również wtedy stawiał opór i nie dał sobie założyć kajdanek. To właśnie mało profesjonalną próbę zatrzymania widać na filmie. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, przedstawiciele policji przyznają, że interwencja nie była przeprowadzona dokładnie tak jak powinna, ale mężczyzna uderzył kilkukrotnie funkcjonariuszy i nie pozwalał na założenie kajdanek.

diycgze

Jak się okazało później, to policjanci mieli rację. Po przesłuchaniu w obecności adwokata, 49-letni mężczyzna przyznał się do winy i poddał karze. Został ukarany grzywną wysokości 5 tys. zł, a oprócz tego otrzymał mandat na kolejny 1 tys. zł.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona kontrola drogowa? Zgodnie z przepisami policjant lub inny kontrolujący niezwłocznie po zatrzymaniu pojazdu musi podać kierowcy swój stopień, imię i nazwisko, a także przyczynę zatrzymania. Niektórzy kierowcy skarżą się, że kontrolujący często podają swoje dane niewyraźnie. W takim wypadku należy wezwać policjanta do okazania legitymacji służbowej. Nieumundurowany policjant przeprowadzający kontrolę zobowiązany jest okazać legitymację służbową bez odrębnego wezwania. Przepisy nakładają na policjanta obowiązek okazania legitymacji służbowej w sposób umożliwiający zanotowanie danych identyfikujących policjanta. Przepisy zwalniają policjanta od powyższych obowiązków, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie ze pojazd pochodzi z przestępstwa lub kierowca albo pasażerowie popełnili przestępstwo. Jeżeli zatem kierowca jest pod wpływem alkoholu, policjant
przeprowadzający kontrolę nie musi podawać swoich danych osobowych.

Policjant może nakazać kierowcy wyłączenie silnika, czy jednak może poprosić kierowcę o opuszczenie pojazdu? Przepisy upoważniają go do tego jedynie wtedy, gdy jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa lub charakterem kontroli. Co do zasady kierowca nie może zostać wpuszczony przez policjantów do radiowozu. Przepisy wskazują jednak sytuacje, gdy jest to dozwolone. Dotyczy to w szczególności konieczności udzielenia pomocy rannemu lub też doprowadzenia kierowcy do izby wytrzeźwień lub pokazania kierowcy filmiku z zarejestrowanego wykroczenia (policjant powinien w miarę możliwości na żądanie kierowcy pokazać mu takie nagranie). Policjant przeprowadzający kontrolę trzeźwości kierowcy powinien na żądnie kierowcy okazać mu wynik pomiaru. Powinien on posiadać przy sobie potwierdzoną kopię świadectwa legalizacji przyrządu kontrolno-pomiarowego i na żądanie okazać go kierowcy.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Rozporządzenia wskazuje, że policjant zatrzymujący prawo jazdy musi wydać kierowcy odpowiednie pokwitowanie. Zgodnie z art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant ma obowiązek zatrzymania prawa jazdy, gdy podejrzewa, że kierowca prowadził pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego lub też w stosunku do kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub zatrzymanie prawa jazdy, jak również, gdy kierowca przekroczył 24 punkty karne (lub 20 punktów w ciągu roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy). Ponadto prawo jazdy podlega zatrzymaniu, gdy policjant podejrzewa, że zostało ono podrobione, jest zniszczone lub upłynął termin jego ważności. W takim wypadku pokwitowanie zatrzymania dokumentu uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdów w ciągu 7 dni.

diycgze

Kierowca podlegający kontroli ma obowiązek stosować się do poleceń, sygnałów i wskazówek wydawanych przez kontrolującego. Jeżeli kontrolujący nakaże kierowcy zatrzymanie pojazdu, kierowca musi zatrzymać pojazd i położyć ręce na kierownicy. Kierowca nie ma prawa wysiadać z samochodu, z wyjątkiem, gdy zostanie o to poproszony przez kontrolującego. Podczas kontroli z samochodu nie może wysiadać również pasażer, chyba że uzyska on zgodę kontrolującego. Z Zarządzenia nr 609 Komendanta Głównego Policji wynika, że policjant może pozwolić pasażerom opuszczenie pojazdu, gdy jest pewne, że nie zakłócą oni przebiegu kontroli. Jeżeli policjant tego zażąda, kierowca powinien wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne.

sj, moto.wp.pl

diycgze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diycgze
Więcej tematów