Trwa ładowanie...
24-07-2014 17:12

Jak jeździć z tramwajami?

Jak jeździć z tramwajami?Źródło: PAP/Tomasz Gzell
d1wuq1e
d1wuq1e

Kandydaci na kierowców są nimi przerażeni, ale i u niejednej osoby mającej kilka lat stażu za kierownicą potrafią wywołać zakłopotanie. Jak należy poruszać się na ulicach, po których jeżdżą tramwaje? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Wielu polskich kierowców nie wie, jak postępować z tramwajami. Nic w tym dziwnego. Przepisy w tej kwestii są dość zawiłe, co sprawia, że gdy prowadzimy samochód w gęstym ruchu, tracimy pewność siebie.

Po szynach nie zawsze z pierwszeństwem
Wiele osób uważa, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo. Tymczasem musi on ustąpić samochodom jadącym ulicą, na którą zamierza wjechać z pętli lub zajezdni. Taka sytuacja traktowana jest jak zwykłe włączanie się do ruchu.

Tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa również wtedy, gdy znajduje się na ulicy podporządkowanej na skrzyżowaniu opatrzonym znakami. Tu jednak jest pewien haczyk. W takiej sytuacji tramwaj musi ustąpić tylko tym samochodom, które jadą ulicą z pierwszeństwem (znak D-1), ma jednak pierwszeństwo przed wszystkimi samochodami znajdującymi się na ulicy podporządkowanej (znak A-7) i to niezależnie od tego, czy jedzie z prawej czy z lewej strony.

d1wuq1e

Kierowca nie musi zatrzymywać się przed tramwajem również wtedy, gdy obydwa pojazdy znajdują się na skrzyżowaniu o ruchu regulowanym sygnalizacją i mają zielone światło, o ile samochód jedzie prosto, a prowadzący tramwaj sygnalizuje zamiar skrętu. Jeśli jednak na takim skrzyżowaniu to kierowca samochodu zamierza skręcić, musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi.

Wiele problemów nastręcza również poruszanie się po rondach przeciętych szynami. Tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa samochodom znajdującym się na rondzie, jeśli chce wjechać na rondo opatrzone jednocześnie znakami C-12 (ruch okrężny) i A-7 (ustąp pierwszeństwa).

Niezależnie od tego, o jakim skrzyżowaniu mówimy, tramwaj będzie musiał zatrzymać się również w przypadku przejazdu pojazdu uprzywilejowanego.

d1wuq1e

Kiedy trzeba ustąpić?
Przypadki, w których tramwaj musi zatrzymać się przed samochodem są stosunkowo nieliczne. Znacznie więcej obowiązków względem nich mają kierowcy aut, a na wielu ulicach polskich miast tory przebiegają po jezdni, z której korzystają zmotoryzowani. Jak się wtedy zachować?

Na skrzyżowaniach równorzędnych tramwaj zawsze ma pierwszeństwo. W tym wypadku pojazdów szynowych nie obowiązuje zasada prawej ręki.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Ustąpić trzeba również jeśli tramwaj znajduje się na drodze z pierwszeństwem przejazdu (znak D-1). Pojazd szynowy trzeba przepuścić także wtedy, gdy nasz samochód również jest na drodze z pierwszeństwem i to niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża tramwaj. Nie pojedziemy pierwsi nawet wówczas, gdy obok tramwaju sygnalizującego chęć skrętu dojeżdżamy do skrzyżowania ulicą z pierwszeństwem z zamiarem jazdy na wprost. Jeśli założony tor jazdy tramwaju przecina nasz, musimy się zatrzymać.
Jeśli do skrzyżowania opatrzonego znakami tramwaj zbliża się drogą podporządkowaną, musi przepuścić samochody jadące ulicą z pierwszeństwem. Kierowcy, którzy również znajdują się na drodze podporządkowanej, muszą jednak ustąpić mu pierwszeństwa i to niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża.

d1wuq1e

O tym, by ustąpić pierwszeństwa tramwajowi, należy pamiętać również wtedy, gdy wjeżdżamy na skrzyżowanie na zielonym świetle z zamiarem skręcenia. Jeśli zaś chcemy jechać prosto, a kierowca tramwaju zamierza skręcić, to my jedziemy pierwsi.

Tramwaj na rondzie
Taka sytuacja przyprawia o gęsią skórkę niejednego, nawet doświadczonego kierowcę. Jeśli rondo oznaczone jest wyłącznie znakiem „ruch okrężny” (C-12), tramwaj ma pierwszeństwo niezależnie od tego, czy już się na nim znajduje, czy dopiero zamierza na nie wjechać.
Inaczej rzecz się ma na rondzie oznaczonym znakami „ruch okrężny” (C-12) i „ustąp pierwszeństwa” (A-7). Tu przed wjazdem na rondo musi ustąpić samochodom po nim jadącym, ale gdy już się na nim znajdzie, ma pierwszeństwo przed wszystkimi samochodami.
Jeśli ruch na rondzie regulowany jest sygnalizacją, tramwaj wjeżdżający na zielonym świetle ma pierwszeństwo przed wszystkimi samochodami.

Przystanki, wyprzedzanie, parkowanie
Na koniec warto wspomnieć o innych zasadach dotyczących traktowania tramwajów. Wielu kierowców zapomina, że pojazd taki można wyprzedzić jedynie z prawej strony. Od tej reguły są dwa wyjątki. Tramwaj można wyprzedzić z lewej strony na ulicy jednokierunkowej, a także wtedy, gdy położenie torów uniemożliwia dokonanie tego manewru z prawej strony.
Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli jedziemy po torowisku znajdującym się na pasie ruchu, musimy zjechać z szyn przed zbliżającym się w naszym kierunku tramwajem. Warto więc uważnie obserwować w lusterkach to, co dzieje się za nami.

d1wuq1e

Jak zachować się, gdy znajdujący się przed nami tramwaj dojeżdża do przystanku? Jeśli nie ma wysepki, kierowca samochodu musi umożliwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie. W praktyce oznacza to, że samochód trzeba zatrzymać przed przystankiem i stać aż do chwili odjazdu tramwaju. Jeśli przystanek jest na wysepce i prowadzi na nią przejście, nie musimy ustępować pieszym, którzy nie znajdują się na „zebrze”, ale warto zachować szczególną ostrożność. Bardzo możliwe jest, że ktoś widząc tramwaj wbiegnie na przejście.

Parkowanie w zatłoczonych centrach miast przypomina walkę o ogień. Niejednokrotnie kierowcy decydują się na łamanie lub naginanie przepisów, jednak na ulicach, po których przebiegają linie tramwajowe, warto pamiętać o pozostawieniu przynajmniej metra od skrajnej szyny torowiska. W przeciwnym przypadku zablokujemy ruch tramwajów.

Jadąc ulicami, po których przebiegają torowiska, trzeba zachować szczególną ostrożność. Kierujący tramwajem zakłada, że postąpimy zgodnie z przepisami, a w razie zauważenia niebezpieczeństwa nie zatrzyma pojazdu tak szybko, jak kierowca samochodu. Do wyhamowania z prędkości 50 km/h auto potrzebuje 30 metrów, tramwaj około 70 metrów.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj