Jak dobrze kupić samochód używany?
Wiosną rynek samochodów używanych ulega ponownemu ożywieniu. Zdradzamy w jaki sposób kupujący auto mogą zaoszczędzić oraz nie dać "nabić się w butelkę".
Bardzo pomocne są giełdy samochodowe online, które dają szybki pogląd w kwestii aktualnej oferty. Można tam przeprowadzić wyszukiwanie pojazdów po marce, modelu i cenie, przy uwzględnieniu przebiegu, daty pierwszej rejestracji i obszaru, gdzie pojazd jest oferowany. Możliwe jest też porównanie ofert pochodzących od zawodowych sprzedawców oraz od osób prywatnych.
Nie warto przywiązywać się do konkretnych modeli - jeśli szukany przez nas model jest na rynku bardzo poszukiwany i drogi, może okazać się rozsądne poczynienie zmiany na inny, najbliższy mu model należący do wyższej kategorii. Pamiętajmy jednak, by nie stracić z oczu informacji o całkowitych kosztach, które będziemy musieli ponieść. Istotne są koszty dodatkowe - poczyniony zakup wyznacza kierunek dalszych działań w kwestii kosztów, które będziemy ponosili w kolejnych latach, a związanych ze zużyciem paliwa, podatkami i ubezpieczeniem. Często niedocenianą pozycją jest natomiast utrata wartości - z badań wynika, że wiąże się ona z ok. 50 proc. całości kosztów i wzrasta wraz z wielkością pojazdów.
Sporo pieniędzy można zaoszczędzić odczytując między wierszami informacje przekazywane podczas omawiania pojazdu. Przykładowo jeśli wygląd zewnętrzny modelu nie jest krzykiem mody lecz poza tym samochód jest w porządku to możemy dokonać naprawdę okazyjnego zakupu. Dobry interes można też zrobić rozglądając się u dealerów sprzedającymi obce marki - np. u dealera Forda często można korzystniej kupić VW Golfa niż w salonie Volkswagena. Zaletą zakupu w salonie samochodowym jest również udzielana gwarancja wykraczająca poza standardy ustawowe. Osoby prywatne muszą same zawrzeć umowę ubezpieczenia, która pozwoli pokryć ewentualne koszty napraw.
Jak prezentuje się wymarzony samochód podczas badań technicznych pokazują raporty aut używanych sporządzane przez organizacje wykonujące badania diagnostyczne. Dzięki zapoznaniu z nimi można oszczędzić wiele nerwów i niepotrzebnych kosztów. Dokładną informację na temat wartości pojazdu można z kolei uzyskać od rzeczoznawcy po zleceniu sporządzenia wyceny wartości - uwzględnia ona wszystkie istotne aspekty jak przebieg, stan techniczny, wyposażenie, stopień zużycia czy kolor.
W przypadku planowania zakupu pojazdu używanego warto być ostrożnym i poprosić znajomego, który jest obeznany w dziedzinie motoryzacji lub specjalistę z odpowiednim doświadczeniem w celu sprawdzenia samochodu i uniknięcia kosztownych pomyłek.
Źródło: DEKRA
ll/moto.wp.pl