Trwa ładowanie...

Jak dobrać odpowiednie wycieraczki?

Share
Jak dobrać odpowiednie wycieraczki?
Źródło: Materiały prasowe
d3726a7

Dobre wycieraczki poradzą sobie z obfitymi opadami deszczu i śniegu, nie pozostawiając smug oraz zabrudzeń. Podpowiadamy, kiedy wymienić je na nowe i jak dopasować do naszego samochodu.

Wycieraczki odpowiadają za oczyszczenie szyby czołowej i tylnej w każdym samochodzie. Kiedy na szybie podczas pracy wycieraczek pozostają smugi, a zabrudzenia nie są usuwane, jest to sygnał, że pióra są zużyte. Sprawne wycieraczki płynnie i bezgłośnie poruszają się po powierzchni szyby. Jeśli zaś pojawia się charakterystyczne skrzypienie lub piszczenie oraz nierównomierne przeskakiwanie wycieraczek po szybie, warto wymienić je na nowe.

Część wycieraczek, szczególnie w nowych modelach aut, posiada znacznik wskazujący ich żywotność. Ułatwia on stałą kontrolę jakości wycieraczek i zaplanowanie wymiany zużytych piór. Większość poruszających się po polskich drogach pojazdów nie posiada jednak tego rodzaju mechanizmu, stąd każdy kierowca zobligowany jest do sprawdzania stanu wycieraczek. Pierwsze oznaki, które kwalifikują je do wymiany to pozostające na szybie smugi, które znacznie ograniczają widoczność. Druga to zaburzona płynność ruchów ramion wycieraczek i nieprzyjemne dźwięki podczas każdego cyklu. W tych przypadkach należy bezzwłocznie wymienić wycieraczki na nowe, gdyż mogą one nie tylko wpływać na bezpieczeństwo i komfort podróży, ale również uszkodzić powierzchnię szyby. Co ważne, dbając o czystość szyby zadbajmy również o wyczyszczenie wycieraczek i podczas każdego mycia auta pamiętajmy o przetarciu piór.

Przed zakupem nowego elementu warto wiedzieć, jaki rozmiar mają wycieraczki aktualnie zamontowane w pojeździe oraz jaki jest rodzaj uchwytu. Dane te pozwolą zastąpić zużyte wycieraczki takimi, które nie tylko rekomenduje producent samochodu, ale które będą idealnie dopasowane do wielkości szyby oraz uchwytu montażowego. Trzeba pamiętać, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać do szyby, gdyż dobry docisk zagwarantuje odpowiednie oczyszczanie jej powierzchni z wody oraz drobinek kurzy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że idealnie dobrane wycieraczki nie absorbują uwagi kierowcy - są bezgłośne i płynnie poruszają się po szybie.

d3726a7

Nowe wycieraczki należy zamontować również w przypadku montażu nowej szyby czołowej lub tylnej. Idealnie gładka szyba może bowiem zostać porysowana przez zużyte pióra już w pierwszych dniach jej eksploatacji. Wymiany wycieraczek każdy kierowca może dokonać we własnym zakresie - jeśli zna rozmiar oraz model bez problemu kupi identyczne i zamieni je na nowe. Kiedy jednak nie jesteśmy pewni co do długości piór oraz uchwytu ramion wycieraczek w naszym aucie to warto skorzystać z pomocy sprzedawcy.

Jesień i zima to dobry moment na skontrolowanie stanu wycieraczek. Najbliższe miesiące to okres, kiedy będą one mocne eksploatowane i warto, aby były w pełni sprawne.

Źródło: NordGlass

ll/moto.wp.pl

d3726a7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3726a7
d3726a7
Więcej tematów