Jak bezpiecznie wyprzedzać?
Wyprzedzanie jest niebezpiecznym manewrem, który w naszym kraju związany jest najczęściej z chwilową zmianą pasa na ten w przeciwnym kierunku. Podpowiadamy, jak go odpowiednio wykonywać.
Przede wszystkim należy się upewnić, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczającą ilość miejsca, by wykonać ten manewr bez utrudnienia komukolwiek ruchu. Niezwykle istotne jest też sprawdzenie, czy kierowcy jadący przed nami nie zasygnalizowali wcześniej takiego samego zamiaru, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Trzeba mieć też pewność, że sami nie jesteśmy wyprzedzani przez pojazd z tyłu.
Podczas tego manewru jesteśmy zobowiązani do przejeżdżania z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Wyjątek stanowi pojazd szynowy, który może być wyprzedzany tylko z prawej strony (na jezdni jednokierunkowej). Należy bezwzględnie pamiętać o zakazie wykonywania tego manewru przed wzniesieniem, na podwójnej linii ciągłej oraz na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym.
Wyprzedzając w nocy należy wcześniej zmienić światła drogowe na mijania. Przed wykonaniem manewru trzeba zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu. Pamiętajmy, że w razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego, wózka rowerowego czy kolumny pieszych odstęp nie może być mniejszy niż jeden metr.
Zabronione jest wyprzedzanie w miejscach oznaczonych znakiem B-25 (zakazującym tego manewru), przed oraz na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu, przejeździe dla rowerzystów (z wyjątkiem miejsc, gdzie ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny) oraz przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim. Nie wolno także wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
Obowiązki spoczywają również na kierowcy samochodu wyprzedzanego - w czasie manewru oraz bezpośrednio po nim nie wolno mu zwiększać prędkości.
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
ll/moto.wp.pl