Trwa ładowanie...
dfpmiqn
30-10-2014 16:53

Jak bezpiecznie podróżować jesienią?

dfpmiqn
dfpmiqn

Trwająca w najlepsze jesień jest szczególnie niebezpieczną porą roku dla kierowców. Podpowiadamy, jak się poruszać na drodze w tym trudnym okresie.

Mgła, mokre drogi, wichury, zmiana kierunku wiatru i ciemność wpływają na wzrost zagrożenia. Statystyka urzędowa pokazuje, że na okres od września do grudnia przypada większa liczba wypadków niż przeciętnie. Już niewielkie opady deszczu mogą zmienić drogi w ślizgawki. Może tutaj pomóc tylko wolniejsza jazda i wkalkulowanie dłuższej drogi hamowania. Jeśli samochód na suchej jezdni przy prędkości 80 km/h potrzebuje około 53 metry do zatrzymania, to na mokrej nawierzchni potrzebuje już 72 metry, a więc droga hamowania wydłuża się o około 1/3. Na zabrudzonej nawierzchni ten odcinek może być jeszcze dłuższy.

Jeśli mgła lub deszcz ograniczają widoczność to że należy zdjąć nogę z dźwigni przyspieszenia, utrzymywać odpowiedni odstęp i włączyć światła. Według Kodeksu drogowego prędkość poruszania się w takich przypadkach nie może być liczbowo większa niż zasięg widoczności. Oznacza to, że gdy widoczność wynosi tylko 50 metrów to nie wolno przekraczać prędkości 50 km/h. Prędkość należy ograniczyć w taki sposób, aby możliwe było zatrzymanie pojazdu w zakresie dostępnej widoczności. Tylne światła przeciwmgielne wolno włączyć tylko wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Podczas wichury lepszym rozwiązaniem jest przesunięcie planowanego wyjazdu do momentu, gdy pogoda się uspokoi. Gdy wichura zastanie nas w trasie, należy jak najszybciej poszukać schronienia na bezpiecznym parkingu. W razie silnego wiatru i silnych opadów należy trzymać się zasady: poruszamy się ostrożnie, powoli i w razie konieczności przerywamy podróż. Eksperci ostrzegają także przed wjeżdżaniem do zalanych tuneli.

(fot. materiały prasowe)
Źródło: (fot. materiały prasowe)

Bardzo ważne jest przeprowadzenie kontroli oświetlenia. Podczas przeprowadzonego w 2013 r, przez DEKRA testu oświetlenia 35,2 proc. pojazdów wykazywało usterki. W pochmurne dni, o zmierzchu i o zmroku brak sprawnych reflektorów jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ nieoświetlone pojazdy, auta oślepiające innych uczestników ruchu drogowego czy samochody z przepalonym jednym reflektorem stwarzają duże zagrożenie. Dla dobrej widoczności konieczne są także czyste szyby i działające wycieraczki. W okresie jesienno-zimowym należy więc regularnie kontrolować oświetlenie i niezwłocznie usuwać zaobserwowane usterki. Podczas wymiany żarówki należy zwracać uwagę na prawidłową pozycję montażu, aby reflektor nie powodował oślepiania.

dfpmiqn

W okresie jesiennym kierujący samochodami przejeżdżając w pobliżu obszarów leśnych w porze rannej i wieczornej powinni liczyć się z wędrówkami dzikiej zwierzyny. Na zagrożonych odcinkach dróg należy poruszać się szczególnie ostrożnie i z mniejszą prędkością. Jeśli na jezdnię wtargnie dzikie zwierzę należy hamować, użyć sygnału dźwiękowego i włączyć światła mijania, ale nie należy próbować ominąć zwierzyny. Jeśli dojdzie do kolizji, z uwagi na możliwość infekcji i niebezpieczeństwo odniesienia ran zaleca się nie dotykać zwierzyny. Miejsce wypadku należy zabezpieczyć i poinformować policję. Jako środek dowodowy dla ubezpieczenia AC nie należy pobierać próbek sierści oraz krwi znajdujących się na pojeździe - wystarczy je tylko sfotografować.

Źródło: DEKRA

ll/sj, moto.wp.pl

dfpmiqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfpmiqn
Więcej tematów