Trwa ładowanie...
18-10-2013 15:15

Jak bezpiecznie holować samochód?

Jak bezpiecznie holować samochód?Źródło: Materiały prasowe
d2zpaym
d2zpaym

Jadąc samochodem nie zakładamy, że może się nam przytrafić awaria, która unieruchomi nasz pojazd. Co zrobić, gdy do takiej sytuacji dojdzie?

Najważniejszą sprawą jest prewencja - jako świadomi użytkownicy samochodu powinniśmy poddawać go regularnym kontrolom. Pozwolą one na odpowiednio wczesne usunięcie potencjalnego zagrożenia i ogranicza perspektywę unieruchomienia na drodze. Wygodnym rozwiązaniem jest z kolei assistance - w przypadku awarii usługa ta pozwoli skorzystać z samochodu zastępczego, zaś nasz pojazd zostanie odholowany i naprawiony.

Jeśli już dojdzie do usterki na drodze to należy pamiętać, że holowanie samochodu wymaga odpowiedniego przygotowania - zarówno pojazdów, jak i kierowców. Przede wszystkim trzeba ocenić, czy nasze auto nadaje się do holowania - powinniśmy sprawdzić czy działają hamulce, układ kierowniczy oraz światła. Jeśli tak, samochód może być holowany na odpowiedniej linie o długości 4-6 m. Powinna być ona oznaczona żółtą lub czerwoną chorągiewką tak, by była widoczna dla innych uczestników ruchu.

Pojazd holujący i pojazd holowany muszą być połączone ze sobą w sposób uniemożliwiający ich rozłączenie. Powinniśmy do tego celu wykorzystywać fabryczne haki holownicze. Nie wolno zahaczać lin o wahacze, zderzaki itd., jak również nie należy wykorzystywać haków holowniczych z innych samochodów - silne naprężenie liny może spowodować ich wyrwanie lub zniszczenie gwintu. Przed wyruszeniem kierowcy muszą ustalić system znaków, którymi będą się komunikować. Szczególnie ważne jest określenie sygnału alarmowego, np. machnięcie ręką czy mrugnięcie światłami. Ponieważ jazda samochodem holowanym jest trudniejsza, powinien go prowadzić kierowca bardziej doświadczony.

Jazda na holu wymaga skupienia, bacznej obserwacji drogi i jej otoczenia oraz współpracy kierujących. Już samo poruszanie się pojazdem holującym może być trudne. Ruszać należy powoli, aż do napięcia liny - dopiero wtedy możemy mocniej nacisnąć pedał gazu. Linka pomiędzy samochodami powinna być cały czas napięta - gdy jest luźna to może zaplątać się i spowodować niebezpieczne sytuacje. Warto też pamiętać o przepisach - pojazd holujący w terenie zabudowanym nie może przekroczyć 30 km/h a poza terenem zabudowanym - 60 km/h.

d2zpaym

Jeśli to możliwe, wybierzmy trasę mało uczęszczaną. Pozwoli to nam na przejazd bez konieczności częstego zatrzymywania się i ruszania, z ominięciem ruchliwych skrzyżowań. Pamiętajmy, że mniejsza prędkość daje nam większe możliwości bezpiecznego hamowania w sytuacjach awaryjnych. Utrzymywanie stałej prędkości natomiast zapewni spokojną, przewidywalną jazdę, bez nagłych szarpnięć i hamowań, których konsekwencje mogą być niebezpieczne. Unikajmy zatrzymań przy przejściach dla pieszych - mogą oni nie zauważyć liny, a w przypadku ruszania szybko napinająca się lina może wyrządzić krzywdę.

Jeśli nie czujemy się na siłach by holować samochód to wezwijmy lawetę, która bezpiecznie przetransportuje nasz samochód. Holowanie wymaga od zmotoryzowanych doświadczenia i umiejętności. Czasem dla własnego komfortu lepiej zlecić to fachowcom, którzy robią to na co dzień. Jeżeli jednak zdecydujemy zająć się tym sami to działajmy z wyobraźnią.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

d2zpaym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpaym
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj