Trwa ładowanie...
30-08-2013 14:49

Jadąc z tyłu pamiętaj o zapięciu pasów

Jadąc z tyłu pamiętaj o zapięciu pasówŹródło: Thinkstock
d2xqs7l
d2xqs7l

Pasy bezpieczeństwa są najbardziej efektywnym urządzeniem chroniącym pasażera podczas wypadku. Mimo tego aż 60 proc. osób siedzących z tyłu nadal ich nie zapina.

Tacy pasażerowie są śmiertelnym niebezpieczeństwem również dla kierowcy - podczas wypadku mogą uderzyć z taką siłą w fotel kierowcy, że go przełamią i zmiażdżą prowadzącego samochód. Z analiz National Highway Trafiic Safety Administration wynika, że liczba osób zapinających pasy rośnie z roku na rok - w 1998 r. było to 69 proc. a w 2009 - 88 proc. W Polsce tylko średnio 71 proc. osób siedzących z przodu zapina pasy.

Zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej 2-krotnie zwiększają szanse na przeżycie w wypadku. Dzięki nim nie tylko zwiększamy szanse na przeżycie, ale i precyzyjniej prowadzimy samochód. Spajają one nasze ciało z autem, dzięki czemu bardziej czujemy ruchy pojazdu, czyli jesteśmy w stanie szybciej i dokładniej zareagować. Ma to duże znaczenie szczególnie na zakrętach, ponieważ dzięki pasom siedzimy stabilnie i nie potrzebujemy trzymać się kierownicy.

Zapięcie pasów jest bezwzględnym obowiązkiem również dla osób siedzących z tyłu. Podczas zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h mężczyzna ważący 84 kg będzie oddziaływał na przedni fotel lubi innych pasażerów tak, jakby jego masa wynosiła 2,5 tony. Taki pasażer uderza w siedzenie przed nim z wielką siłą, która jest w stanie je zmiażdżyć i fotel, i kierowcę. Skutki zderzenia ze stałą przeszkodą przy prędkości 100 km/h równają się upadkowi z wysokości 40 m.

Pasy działają tym skuteczniej, im ściślej i dokładniej przylegają do ciała. Pas dolny powinien się znajdować jak najniżej na biodrach opinając je, a pas poprzeczny powinien być umieszczony blisko szyi. Żeby pasy spełniały swoją rolę niezbędna jest odpowiednia pozycja siedząca, dlatego w podróży nie można odsuwać zbyt mocno oparcia fotela.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj