Trwa ładowanie...
d9y8bw6
d9y8bw6

ITD: fatalny stan podmiejskich autobusów kursujących do stolicy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d9y8bw6

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała dowody rejestracyjne wszystkich skontrolowanych autobusów podmiejskich kursujących z podwarszawskich miejscowości do stolicy - poinformował rzecznik Inspekcji Alvin Gajadhur. Pojazdy miały np. popękane tarcze hamulcowe.

Rzecznik zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że w porównaniu z kontrolami przeprowadzonymi w innych miastach stołeczna kontrola wypadła najgorzej. We wtorek i środę sprawdzono 27 podmiejskich autobusów należących do prywatnych przewoźników i we wszystkich przypadkach zabrano dowody rejestracyjne. "W 17 przypadkach zakazano dalszej jazdy z powodu fatalnego stanu technicznego pojazdów" - dodał.

Gajadhur poinformował, że dowody były zatrzymywane m.in. za niesprawny układ hamulcowy, luzy w układzie kierowniczym, niesprawny układ wydechowy, zbyt zużyty bieżnik opon, niesprawne oświetlenie. Zdarzały się jednak przypadki bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu pasażerów, jak np. popękane tarcze lub przewody hamulcowe.

d9y8bw6

Rzecznik powiedział, że podczas jednej z kontroli kierowca pojazdu, zbadanego w stacji diagnostycznej dzień wcześniej, "przypomniał sobie o niesprawnym rozruszniku". "W takich przypadkach powiadamiamy organy ścigania, jak i starostów powiatowych, którzy są odpowiedzialni za nadzór nad stacjami diagnostycznymi" - wyjaśnił. Dodał, że autobusy, aby móc przewozić pasażerów, muszą być badane raz na pół roku.

Gajadhur dodał, że podwarszawskie autobusy były sprawdzane za pomocą mobilnej stacji kontroli należącej do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wyjaśnił, że taka kontrola przypomina badania, jakie są przeprowadzane w stacjach diagnostycznych. "Można wykonać bardzo dokładne pomiary. Dzięki takiej stacji można wyeliminować z ruchu większą liczbę niesprawnych pojazdów" - zaznaczył. Poinformował, że podobna mobilna stacja niedługo pojawi się na wyposażeniu Inspekcji na Dolnym Śląsku.

Płacisz taniej niż za autobus, jedziesz szybciej i wygodniej. Sprawdź!

d9y8bw6

Podziel się opinią

Share

d9y8bw6

d9y8bw6