Trwa ładowanie...

Iran rozpoczął budowę gazociągu do Syrii

Iran rozpoczął budowę gazociągu do SyriiŹródło: AFP, fot: Atta Kenare
d300ydm
d300ydm

Iran rozpoczął budowę nowego rurociągu dla transportu gazu ziemnego do Syrii - podała w poniedziałek agencja AP. Inwestycja ma ożywić irański sektor energetyczny, który poważnie ucierpiał w wyniku międzynarodowych sankcji.

Licząca 1 500 km magistrala będzie przebiegać przez terytorium Iraku. Obecnie rozpoczęto prace przy budowie pierwszego, liczącego 225 km odcinka.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 10 mld dolarów. Zakończenie budowy rurociągu spodziewane jest w drugiej połowie 2013 roku. Umowę między Iranem, Irakiem i Syrią podpisano w lipcu.

Iran posiada drugie po Rosji złoża gazu ziemnego, szacowane - jak pisze AP - na 28 bilionów metrów sześciennych.

d300ydm

Od lipca w UE obowiązuje całkowity zakaz sprowadzania irańskiej ropy. W październiku sankcje rozszerzono na import irańskiego gazu oraz na transakcje finansowe między bankami europejskimi a bankami irańskimi. Podobne sankcje nałożyły na Iran także Stany Zjednoczone.

Zachód obawia się, że Teheran pracuje nad bronią atomową, i chce zmusić władze irańskie do rezygnacji z tego programu. Iran twierdzi, że badania nad atomem służą wyłącznie pokojowym celom.

d300ydm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d300ydm
Więcej tematów