Trwa ładowanie...
d2v6se0
d2v6se0
Wiadomości

Inowrocław wyda prawie 21 mln zł na zakup 12 autobusów miejskich

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2v6se0

Prawie 21 mln zł kosztować będzie zakup 12 niskoemisyjnych autobusów przez Urząd Miasta Inowrocławia. Nowa flota autobusowa wyjedzie na inowrocławskie ulice na przełomie sierpnia i września.

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Inowrocławia Monika Chrząszcz, ratusz podpisał już umowę na zakup dziesięciu autobusów z napędem hybrydowym oraz dwóch z napędem elektrycznym. Koszt jednego pojazdu hybrydowego to 1,6 mln zł, a elektrycznego - 2,3 mln.

Nowe pojazdy będą miały m.in. klimatyzację, Wi-Fi, rozkładane platformy najazdowe przeznaczone dla wózków inwalidzkich, system ułatwiający wsiadanie, system zapowiedzi głosowej przystanków oraz porty USB umożliwiające np. ładowanie telefonów oraz innych urządzeń mobilnych podczas jazdy. Decydując się na inwestycję, inowrocławski ratusz brał również pod uwagę aspekt ekologiczny.

d2v6se0

"Jako miasto uzdrowiskowe zwracamy szczególną uwagę na środowisko. Zakup tych autobusów to kolejny, bardzo duży krok w kierunku jego poprawy. Jesteśmy pierwszym miastem uzdrowiskowym w Polsce, które na tak dużą skalę wymienia transport publiczny na ekologiczny, sprzyjający mieszkańcom i bardzo komfortowy" - powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Jak zaznaczył, autobusy hybrydowe, które na przełomie sierpnia i września wyjadą na ulice Inowrocławia, mają spalanie paliwa niższe o 39 proc. w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla, a emisję spalin niższą o 40-50 proc. Charakteryzują się także cichą eksploatacją bez produkcji spalin na przystankach.

Z kolei dwa pojazdy elektryczne, których eksploatacja rozpocznie się w tym samym czasie, posiadają w pełni elektryczny napęd. Autobusy przygotowane będą także do późniejszej instalacji pantografu, czyli dachowego systemu ładowania.

Zakup nowego taboru w 85 proc. zostanie sfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

d2v6se0

Podziel się opinią

Share

d2v6se0

d2v6se0