Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Koszty mogą zaskoczyć

Do niedawna obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczył osób, które miały w dokumencie wpisaną datę ważności. W związku ze zmianą wzoru w 2019 roku nawet mając bezterminowe uprawnienia, trzeba będzie wyrobić nowy dokument. Jak wygląda cały proces i ile przyjdzie nam za to zapłacić?

Prawo jazdyPrawo jazdyŹródło: autokult, fot: Filip Buliński
d38e79s
d38e79s

Wymiana prawa jazdy – kogo dotyczy?

Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy osób, które na odwrocie "plastiku" mają wpisaną datę ważności dokumentu. Znajdą ją tam wszyscy kierowcy, którzy zdobyli uprawnienia po 18 stycznia 2013 roku (dokument wydawany jest na 15 lat), a także ci, którzy m.in. ze względów zdrowotnych muszą odnawiać badania lekarskie.

Posiadacze tzw. bezterminowych praw jazdy również będą musieli udać się do urzędu, choć mają na to sporo czasu. Ze względu na przepisy, które weszły w życie w 2019 roku, mówiące o nowym wzorze dokumentu, również oni będą musieli wyrobić nowy "plastik". Do urzędu będą musieli się udać najwcześniej w 2028 roku, a najpóźniej – w 2033.

Zmiana wzoru sprawiła, że z prawa jazdy zniknął adres zamieszkania. Oznacza to, że mając nowy dokument, nie trzeba będzie go wymieniać przy przeprowadzce, ponieważ na nie będzie już na nim tej informacji.

STAG: Q&A ODCINEK 3

Co trzeba zrobić?

Gdzie trzeba się zgłosić i jakie dokumenty przygotować, żeby wymienić prawo jazdy? Cały proces zaczyna się od wizyty w przydzielonym do nas urzędzie. Żeby ubiegać się o wydanie nowych uprawnień, musimy mieć ze sobą:

  • wniosek o wydanie dokumenty prawa jazdy (znajdziemy go na stronie urzędu),
  • kolorowe zdjęcie w wymiarze 35x45 mm,
  • kserokopię dotychczasowego dokumentu, który traci ważność,
  • oświadczenie o zgodności z prawdą składanego wniosku,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu i opłaty ewidencyjnej.
d38e79s

Ile przyjdzie nam zapłacić za wymianę prawa jazdy? Wydamy co najmniej 100,50 zł, na co składa się 100 zł opłaty za wydanie dokumentu i 50 gr opłaty ewidencyjnej. Jeśli jednak nie mamy aktualnego lub spełniającego wymogi zdjęcia, dojdzie do tego jeszcze koszt jego wykonania (ok. 30 zł).

Co więcej, osoby, które otrzymały uprawnienia na określony czas, będą musiały ponownie udać się na badania lekarskie. A to zazwyczaj wydatek kolejnych 200 zł. Sumując wszystkie kwoty, obowiązkowa wymiana dokumentu może nas kosztować nawet ponad 330 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38e79s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38e79s
Więcej tematów