Trwa ładowanie...
d2m59n0
d2m59n0

IKS rozbudują monitoring hydrogeologiczny dla nowych złóż soli

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2m59n0

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) "Solino" rozbudują monitoring hydrogeologiczny, umożliwiający bieżąca obserwację przepływu wód podziemnych. Inwestycja pozwoli m.in. na bezpieczne prowadzenie eksploatacji nowej części złoża soli kamiennej w kopalni Mogilno.

IKS to spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen, największy w Polsce producent solanki - w ciągu roku jest to ok. 9 mln metrów sześć. Solanka przesyłana jest do krajowych zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Spółka produkuje też sól przemysłową, jodowaną, kuchenną i peklującą.

Rozbudowa systemu monitoringu hydrogeologicznego w IKS polegała będzie na wywierceniu 10 otworów, tzw. piezometrów, o głębokości do 260 metrów. Koszt przedsięwzięcia, które zakończy się w III kw. 2016 r. to ponad 1,5 mln zł - poinformował w środę PKN Orlen.

d2m59n0

"Inwestycja jest niezbędna do udostępnienia nowej części złoża Mogilno I oraz podniesie poziom bezpieczeństwa eksploatacji soli kamiennej" - podkreślił PKN Orlen. Jak wyjaśniła spółka, zadaniem monitoringu hydrogeologicznego jest "obserwacja przepływu wód podziemnych oraz zmian ich składu chemicznego".

Wcześniej IKS informowały, iż planują rozbudowę infrastruktury technologicznej pozwalającej na eksploatację nowych komór w pokładach solnych kopalni Mogilno I. Przedsięwzięcie umożliwi pozyskiwanie większej ilość solanki.

PKN Orlen podkreślił, że rozbudowa monitoringu hydrogeologicznego to jedno z zadań tzw. strategii kawernowej IKS. Spółka ta wykorzystuje wyeksploatowane kawerny solne, jako magazyny strategicznych zapasów ropy naftowej i paliw. Działające od 2002 r. magazyny o łącznej pojemności ponad 6 mln metrów sześc. znajdują się ok. 350 metrów pod ziemią.

d2m59n0

Podziel się opinią

Share

d2m59n0

d2m59n0