Trwa ładowanie...
16-04-2015 14:13

Hybryda, benzyna czy diesel?

d40afpy
d40afpy

Jedną z dróg rozwoju napędu samochodów są hybrydy. Układ, który najczęściej jest połączeniem wolnossącego silnika benzynowego z motorem elektrycznym, ma wiele zalet. Jak wypada w konfrontacji z tradycyjnymi jednostkami napędowymi?

Jak się okazuje, dla wielu zmotoryzowanych wybór auta hybrydowego może okazać się najbardziej sensowny. Jeśli większość pokonywanych przez nas odcinków wiedzie ulicami miast, jest tak z pewnością. Współczesne silniki Diesla źle znoszą taką eksploatację i szybko dają o sobie znać problemy z ich skomplikowanym osprzętem, przede wszystkim filtrem cząstek stałych. Z kolei coraz częściej spotykane w nowych samochodach doładowane jednostki benzynowe w rzeczywistej eksploatacji najczęściej okazują się wyraźnie bardziej paliwożerne, niż wynika to z danych producenta. Rozwiązaniem może być hybryda.

Samochód z takim napędem jest bardzo oszczędny w zatłoczonych miastach. Podczas poruszania się w korku często w ogóle nie korzysta z jednostki spalinowej. Taki tryb działania uruchamia się również podczas poruszania się ze stałą prędkością, a nawet wolnego przyspieszania. Co więcej, właściciele hybryd oszczędzają na niektórych elementach eksploatacyjnych. Rzadziej zmieniają tarcze i klocki hamulcowe, ponieważ po zdjęciu nogi z pedału gazu uruchamia się system odzyskiwania energii kinetycznej. Dodatkowo samochody hybrydowe często zajmują czołowe lokaty w rankingach bezawaryjności.

Samochód hybrydowy dla wielu zmotoryzowanych może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zaskoczeniem może być również jego cena. Jak się okazuje, taki pojazd nie musi być znacznie droższy od dobrze wyposażonego egzemplarza z silnikiem Diesla. Trzeba jednak pamiętać, że poza miastem sytuacja się odwraca i w przypadku osób często podróżujących na długich trasach to jednostka wysokoprężna okaże się bardziej oszczędna.

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj