29-05-2006 16:05

Hornish wygrał 90. wyścig Indianapolis 500

d13x57v
d13x57v

Sam Hornish, startujący z pole position, wygrał w niedzielę 90. edycję najstarszego w USA wyścigu samochodowego - Indianapolis 500. Hornish zapewnił sobie zwycięstwo wyprzedzając Marco Adrettiego na ostatniej prostej, kilkadziesiąt metrów przed metą.

Na mecie czołową dwójkę dzieliło 0,0635 sekundy - był to drugi najciaśniejszy finisz w historii Indy 500. 26-letni Sam Hornish nie ukończył poprzednich edycji, ale do 90. wyścigu przystąpił jako faworyt, po tym jak uzyskał zdecydowanie najlepsze czasy treningów.

Po tankowaniu na 151. okrążeniu Hornish ruszył zbyt szybko, otrzymał karę i spadł na siódme miejsce. Kontrolę nad wyścigiem przejęła w tym momencie rodzina Andrettich - 19-letni Marco i jego ojciec Michael.

Trzy rundy przed metą debiutant Marco minął tatę Michaela i został najmłodszym liderem 500-milowego wyścigu na torze Indianapolis. Hornish poszedł w jego ślady, wyprzedził Michaela, ale atak na pierwszą pozycję na przedostatnim okrążeniu był nieudany. Ponowił próbę od wewnętrznej, tym razem skutecznie i objął prowadzenie kilkadziesiąt metrów przed metą. "Tutaj drugie miejsce nic nie znaczy" - powiedział na mecie rozczarowany Marco Andretti.

d13x57v

Michael Andretti, który powrócił na tory IndyCar po dwuletniej przerwie, uplasował się na trzeciej pozycji, a na ósmym miejscu ukończyła wyścig utalentowana i ambitna Danica Patrick.

W ponad trzygodzinnym wyścigu doszło do wielu kolizji. Pięciu widzów doznało niegroźnych obrażeń, kiedy element skrzydła jednego z samochodów poszybował na trybunę, wyrzucony spod koła innego auta. W sumie 225 widzów wymagało pomocy medycznej, ale ogromna większość to ofiary ponad 30-stopniowego upału.

Jubileuszowy wyścig na Indianapolis Motor Speedway miał uroczystą oprawę, a jednym z bohaterów był słynny kolarz Lance Armstrong, który za kierownicą otwierającego defiladę auta wprowadził na pola startowe uczestników wyścigu.

czołówka 90. wyścigu Indianapolis 500 (200 okrążeń toru x 4,023 km = 804,600 km)

1. Sam Hornish Jr (USA/Dallara IR3) 3:10.58,759