Trwa ładowanie...
d1sb2fb

Historyczny Rajd Monte Carlo

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Historyczny Rajd Monte Carlo
(Małgorzata Czaja)
d1sb2fb

Udział lub tylko kibicowanie w Rajdzie Monte Carlo Historique, który organizowany jest od 1998 roku przez Automobile Club de Monaco to marzenie wielu pasjonatów aut zabytkowych. W tegorocznej XV edycji 29 stycznia można nie tylko podziwiać auta na starcie w Warszawie na Placu Teatralnym ale także uczestniczyć w szeregu imprez towarzyszących organizowanych we Wrocławiu.

W tym roku liczba załóg startujących z Warszawy nie jest imponująca - to zaledwie 19 samochodów z 306 zakwalifikowanych do udziału w całej imprezie. 9 załóg pochodzi z Polski:
- Jerzy Walentowicz/Wojciech Walentowicz - Alfa Romeo 2000 GTV (1972),
- Tomasz Jaskłowski/Karol Jaskłowski - Fiat 125p (1972),
- Andrzej Duszyński/Błażej Mosiołek - Fiat 125p (1973),
- Marian Czapka/Emilia Czapka - Alfa Romeo 2000 GTV (1973),
- Stanisław Postawka/Andrzej Postawka - Fiat 125p (1976),
- Włodzimierz Cierliński/Jacek Miller - Fiat 125p (1977),
- Adam Polak/Krzysztof Polak - Fiat 125p (1978),
- Pior Bany/Marcin Wydra - Zastava 1100p (1979),
- Robert Burchard/Grzegorz Gac - Fiat 125p (1979).

 (fot. Małgorzata Czaja)

Załoga Wojciech Garbarz/Julian Obrocki jadąca Innocenti Mini Cooperem (1972) wystartuje z Turynu, gdyż auto jest wyprodukowanym w Włoszech Mini obecnie należącym do kolekcji aut zabytkowych koncernu BMW.

d1sb2fb

Trasa załóg, które start wybrały w Warszawie i zmierzają do Monaco prowadzi przez Wrocław. W związku z tym już w ubiegłym roku na terenie parku handlowego Auchan został zorganizowany Gościnny Punkt Przejazdu do Monte Carlo. Spore kontrowersje budziła możliwość bezpośredniego kontaktu z kierowcami i samochodami - dochodziło do tego, że kibice uniemożliwiali wjazd i wyjazd samochodów z wyznaczonego parkingu. Ciekawe czy organizatorzy w tym roku wprowadzą ograniczenia i wyznaczą strefę kibica? Organizatorem wrocławskich imprez towarzyszących RMCH jest Okręgowa Komisja Sportów Popularnych i Turystyki PZM we Wrocławiu.

W sobotę 21 stycznia w godzinach popołudniowych odbyły się spotkania z zawodnikami i organizatorami Rajdu Polski na Dolnym Śląsku (1975-2004), a także wystawa fotograficzna XI-XII-XIII-XIV Historyczny Rajd Monte Carlo oraz Rajd Polski na Dolnym Śląsku - "Jubileusz 90 lat Rajdu Polski - 1921-2011 - Rajd Polski na Dolnym Śląsku - 1975-2004". Rajd Polski jest przecież drugim, po słynnym Rajdzie Monte Carlo, najstarszym rajdem samochodowym na świecie.

Polecamy na Oldtimery.com: Monte Carlo Historique w Warszawie

Na terenie sklepu można było oglądać wystawione trzy Fiaty 125 oraz Trabanta, a także w odpowiednio zaaranżowanym biurze Rajdu porozmawiać z uczestnikami tegorocznej edycji. Kierowcy chętnie opowiadali anegdoty i doświadczenia ze swoich startów. Wszystkie dolnośląskie załogi startują Polskimi Fiatami 125. Jest to auto trudne w prowadzeniu po krętych drogach Alp Nadmorskich, gdzie potwierdza się obiegowa opinia, że "Duży Fiat nie skręca", jednak dzięki odpowiedniej regulacji i ustawieniu zawieszenia tą przypadłość udało się w rajdowych Fiatach znacznie ograniczyć.

d1sb2fb

Przygotowania do Rajdu najlepiej rozpocząć zaraz po przekroczeniu mety poprzedniego, gdzie na gorąco sporządza się listę wszystkich mankamentów i uchybień. Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że RMCH nie należy do trudnych choć liczy 2500 km - jest za to męczący. Zaskakująca jest pogoda i warunki panujące na drogach, co powoduje że wybór opon na dany odcinek staje się kluczowy dla uzyskania dobrego rezultatu. Równie ważna dobra orientacja i wybitne umiejętności pilota, który musi odnaleźć trasę korzystając z 30 map.

 (fot. Małgorzata Czaja)

W tym roku, obok już stałego od dwóch lat elementu jakim jest obowiązkowy GPS, wprowadzono nowość w postaci wyznaczenia dwóch biegnących równolegle tras, z których tylko jedna jest właściwa. Zły wybór drogi wiąże się z przyznaniem punktów karnych. Także przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest surowo karane dodatkowymi punktami.

W niedzielę 22 stycznia godzinie 18 odbył się symboliczny start dolnośląskich załóg do XV Historycznego Rajdu Monte Carlo 2012. Wystartowały załogi: A. Postawka/S. Postawka, A. Duszyński/B. Mosiołek, W. Cierliński/J. Miller oraz honorowo Julian Obrocki.

d1sb2fb

W sobotę 28 stycznia będzie można zobaczyć ekspozycję historycznych samochodów rajdowych w tym Saaba 96S Erica Carlssona. W niedzielę 29 stycznia w godz. 17:30-20:00 na parkingu przy centrum handlowym Wałbrzych Auchan planowany jest przyjazd załóg startujących z Warszawy na Gościnny Punkt Przejazdu do Monte Carlo.

Małgorzata Czaja

Polecamy na Oldtimery.com: Monte Carlo Historique w Warszawie

d1sb2fb

Podziel się opinią

Share

d1sb2fb

d1sb2fb