Trwa ładowanie...
d9y8bw6

Historię przebiegu sprawdzisz za 4 miesiące, a kierowcę za rok

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że pełna wersja systemu zostanie uruchomiona 4 czerwca 2018 roku, ale niektóre jego funkcjonalności będą działały wcześniej. Znamy terminy uruchomienia kolejnych jego etapów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Historię przebiegu sprawdzisz za 4 miesiące, a kierowcę za rok
(Fot. Jakub Tujaka)
d9y8bw6

„Historia Pojazdu" to usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie. Usługa ta jest dostępna na: https://historiapojazdu.gov.pl/.

Z informacji udzielonych nam przez MC (Ministerstwo Cyfryzacji) wynika, że usługa ta funkcjonuje już od 2014 r. i wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.: odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych, z tym zastrzeżeniem, że w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku. W ramach tej usługi nie przewiduje się żadnej odrębnej funkcjonalności poza powyżej wskazaną, w tym określaną jako „Historia Przeglądów”.

Poza tym nowe rozwiązania zaproponowane w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przewidują, że dane te będą wprowadzane do systemu poprzez np. diagnostów w stacjach kontroli pojazdów.

Jednocześnie przyjęto rozwiązanie, że dane będą udostępniane tym podmiotom online, ponieważ proces wprowadzenia informacji do ewidencji polegać będzie na pobraniu informacji zgromadzonych w ewidencji, a następnie ich weryfikacji (w szczególności w oparciu o posiadane dokumenty lub informacje) tak, by ostatecznie wpisać do ewidencji nowe dane.

Termin, w którym miało nastąpić całościowe uruchomienie systemu CEPiK 2.0 określono na dzień 4 czerwca 2018 r. Jednak z uwagi na podjęte działania naprawcze i decyzje, postanowiono etapowo uruchamiać poszczególne moduły systemu tak, aby CEP (Centralną Ewidencję Pojazdów) uruchomić z dniem 30 października 2017 r., a CEK (Centralna Ewidencja Kierowców) - 4 czerwca 2018 r. (przewidując jednocześnie pewne wyjątki w ramach udostępnianych dla obywateli e-usług). Punkty karne zostały już wdrożone 24 kwietnia 2017 r., natomiast uruchomienie usługi Mój Pojazd jest planowane z końcem roku 2017.

Źródło: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

d9y8bw6

Podziel się opinią

Share

d9y8bw6

d9y8bw6