Trwa ładowanie...

Historia Ferrari Jana Pawła II. Prezent od fabryki gratką dla kolekcjonerów

Karol Wojtyła został wybrany na Papieża 16 października 1978 roku. Dziś mija 39 lat od tego momentu i z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, że oprócz kilku specjalistycznych samochodów do poruszania się w czasie wizytowania przeróżnych krajów, Jan Paweł II był właścicielem wyjątkowego ferrari.

Historia Ferrari Jana Pawła II. Prezent od fabryki gratką dla kolekcjonerówŹródło: rmsothebys.com
d6y8xdh
d6y8xdh

Choć Jan Paweł II nie miał prawa jazdy, to przez lata był posiadaczem kliku samochodów – część z nich dostał w prezencie. Tak właśnie było w przypadku limitowanego ferrari enzo. Samochodu, który w chwili debiutu był szczytem motoryzacyjnej technologii. Firma z Maranello przekazała Janowi Pawłowi II ostatni wyprodukowany egzemplarz tego modelu. Oczywiście papież nie jeździł słynnym włoskim superautem, ale przeznaczył je na aukcję.

Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazał na cele charytatywne. W 2015 roku papieskie ferrari enzo powtórnie trafiło na aukcję i osiągnęło cenę 6,05 mln dol., czyli ponad 21 mln zł – to o wiele więcej niż w przypadku "zwykłego" egzemplarza tego superauta.

Jeśli chodzi o należące do Jana Pawła II ferrari enzo, to jest one napędzane silnikiem V12 o pojemności 6 l. Przyspieszenie do pierwszej setki zajmuje mu 3,14 s, a napęd jest przekazywany na tylne koła za pośrednictwem sześciobiegowej skrzyni biegów. Auto rozpędza się maksymalnie do 355 km/h.

Co ciekawe, nie była to pierwsza przygoda Jana Pawła II z Ferrari. Gdy w 1988 roku papież odwiedził słynne zakłady produkujące superszybkie samochody, zamienił swoje papamobile na kabriolet ferrari mondial 3.2.

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj