Trwa ładowanie...
28-01-2018 16:04

Grupa 0+, I, II, czyli czym się różnią foteliki samochodowe?

Jeśli przewozisz w samochodzie dziecko, koniecznie musisz uzbroić się w fotelik samochodowy – to kwestia absolutnie bezdyskusyjna. W 2015 roku zmieniły się szczegółowe przepisy określone w ustawie. Obecnie kryterium wieku (górna granica 12 lat) nie ma już znaczenia; w foteliku musi być zapięte każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu, które waży mniej niż 36 kg. Pozostaje pytanie, jak dobrać fotelik, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa i będzie dobrze dopasowany do danego malucha.

Grupa 0+, I, II, czyli czym się różnią foteliki samochodowe?Źródło: iStock.com, fot: iStock
d1ptisi
d1ptisi

Uniwersalne foteliki samochodowe nie istnieją!

Niestety fotelika nie kupuje się raz na całe życie. Dzieci szybko rosną, a w zależności od stopnia ich rozwoju, masy i wzrostu należy im zapewnić umiejętnie dobrane siedzenie. Co jakiś czas konieczna jest zatem przesiadka do nowego fotelika. W podjęciu decyzji pomoże Ci kategoryzacja zgodna z europejskimi normami. W ofercie rynkowej można odnaleźć foteliki samochodowe z pięciu grup. Oto one:

  1. Grupa 0 – przeznaczona dla maluchów o wadze do 10 kg (od narodzin do 6-9 miesięcy)
  2. Grupa 0+ – dla dzieci o masie ciała do 13 kg (mniej więcej do 18 miesiąca życia)
  3. Grupa I – dla maluchów o wadze między 9 a 18 kg (od roku do 4 lat)
  4. Grupa II – dla wagi od 16 do 25 kg (od 4 do 6 lat)
  5. Grupa III – odpowiednia dla wagi od 22 do 36 kg (czyli dla dzieci od 6 do 12 lat).

Oczywiście do powyższej kategoryzacji należy podejść zdroworozsądkowo. Podstawowym parametrem jest waga; wiek to tylko kryterium pomocnicze. Nie należy także zapominać o wzroście malucha – jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowo wysokie, a jego głowa wystaje ponad fotelik, najwyższy czas zainwestować w model z wyższej grupy. Fakt, że istnieje aż pięć kategorii, nie oznacza jeszcze konieczności inwestowania we wszystkie rodzaje fotelików. Producenci oferują siedziska, które łączą w sobie cechy kilku grup (np. 0/0+, I/II, II/III czy I/II/III).

Foteliki samochodowe z segmentu 0

Charakterystyczną cechą tego typu fotelików jest ich kształt – są one tak wyprofilowane, że przypominają kołyskę. Choć wydają się niezwykle wygodne, dzieci nie powinny w nich przebywać dłużej niż dwie godziny. Tego typu foteliki samochodowe należy montować tyłem do kierunku jazdy – podczas ewentualnego zderzenia siła rozłoży się na powierzchni pleców malucha, a szyja i głowa będą wyjątkowo dobrze chronione. Uwaga: fotelików z tego segmentu nie wolno montować na przednim siedzeniu z aktywną poduszką powietrzną!

Foteliki samochodowe z grup I-III

Tak zwane podwyższenia; montujemy je przodem do kierunku jazdy. Mają na celu prawidłowe ułożenie pasów bezpieczeństwa. Zapinając dziecko, zwracaj uwagę na to, aby pas nie przechodził przez jego brzuch ani szyję. Najlepiej, gdy podwyższenie ma wysokie oparcie i rozbudowany zagłówek, dzięki czemu głowa dziecka będzie chroniona także podczas bocznego uderzenia. Choć na rynku dostępne są foteliki samochodowe w bardzo szerokich przedziałach wagowych (9-25 kg czy nawet 9-36 kg), przy odpowiednich możliwościach finansowych warto decydować się na modele z mniejszym zakresem wagowym – zapewniają one wyższy stopień bezpieczeństwa.

d1ptisi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ptisi
Więcej tematów