Groenholm zwycięzcą Rajdu SzwecjiŹródło: PAP
d1dnbr7
d1dnbr7

Fin Marcus Groenholm (Ford Focus RS)
wygrał Rajd Szwecji, drugą tegoroczną eliminację mistrzostw świata. Groenholm triumfował także w pierwszej eliminacji - styczniowym Rajdzie Monte Carlo i jest liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Drugie miejsce zajął obrońca tytułu mistrzowskiego, Francuz Sebastien Loeb (Citroen Xsara WRC), trzeci był Szwed Daniel Carlsson (Mitsubishi Lancer). Groenholm był liderem od pierwszego odcinka specjalnego.

Największym pechowcem rajdu był Norweg Petter Solberg (Subaru Impreza WRC), który pierwszego dnia rywalizacji uszkodził układ przeniesienia napędu, stracił do rywali kilka minut i nie zdołał ich odrobić do mety. Norweg miał cały czas problemy techniczne, rajd ukończył na 20. pozycji tracąc do zwycięzcy 20.20,3.

Groenholm w niedzielę na mecie Karlstadt świętował 38 urodziny. "To był najpiękniejszy prezent, jaki sam mogłem sobie sprawić" - stwierdził zwycięzca, który wygrał Rajd Szwecji po raz czwarty w karierze.

d1dnbr7

Marcus Groenholm, dwukrotny mistrz świata w tym roku jest kierowcą teamu Ford. Przez sześć ubiegłych lat był zawodnikiem zespołu Peugeota, który po sezonie 2005 wraz z Citroenem wycofał się z rajdowych mistrzostw świata. Citroen planuje powrót na rajdowe trasy w 2007 roku z modelem C4 WRC, Peugeot na razie nie przewiduje ponownych startów.

Najlepiej z Polaków wypadł Stefan Karnabal (Mitsubishi Lancer), który w klasyfikacji końcowej uplasował się na 33. pozycji. Tuż za nim był Michał Sołowow (Mitsubishi Lancer), który wypadł na ostatnich odcinkach specjalnych z czołowej "20" z powodu problemów technicznych z samochodem.