25-08-2006 14:37

GP Turcji: Kubica 17. na drugim treningu

d2nfmjf
d2nfmjf

Robert Kubica z teamu BMW-Sauber uzyskał 17. wynik drugiego wolnego treningu przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Turcji. Podczas pierwszej przedpołudniowej sesji polski kierowca nie został sklasyfikowany.

Na popołudniowym treningu Kubica pokonał tor w czasie 1.30,502, a najlepszy był kierowca testowy teamu BMW-Sauber, Niemiec Sebastian Vettel (zastąpił na tym stanowisku Polaka) - 1.28,091.

Z kierowców, którzy wystartują w niedzielnym wyścigu najlepiej wypadł Brazylijczyk Felippe Massa z Ferrari, który uzyskując czas 1.28,164 zajął drugie miejsce. Trzeci był Brytyjczyk Jenson Button z Hondy - 1.28,506.

Na 27. pozycji został sklasyfikowany pierwszy kierowca BMW- Sauber, Niemiec Nick Heidfeld - 1.31,526.

d2nfmjf

Podczas pierwszego treningu najszybszy był Fin Kimi Raikkonen z ekipy McLaren-Mercedes - 1.28,315, wyprzedzając Niemca Michaela Schumachera z Ferrari - 1.28,777 oraz Buttona - 1.28,785. Siódme miejsce zajął Heidfeld - 1.29,780, a ósme Vettel - 1.29,964.

Kubica wyjechał na tor, ale nie ukończył okrążenia, na którym mierzono mu pierwszy czas.

Na początku sezonu Kubica był kierowcą testowym teamu BMW-Sauber. Uczestniczył w treningach, a jego zadaniem było przygotowanie optymalnych ustawień technicznych przed wyścigami.

Zadebiutował w Formule 1 podczas Grand Prix Węgier 6 sierpnia. Na torze Hungaroring zajął siódme miejsce, ale po zakończeniu wyścigu komisja techniczna FIA zdyskwalifikowała go, ponieważ jego bolid był o dwa kilogramy lżejszy niż to dopuszcza regulamin.

d2nfmjf

Powodem niedowagi było większe niż się spodziewali technicy teamu Sauber-BMW zużycie opon, które były eksploatowane przez 51 okrążeń. Przepisy MŚ Formuły 1 stanowią, że po wyścigu, z opróżnionym bakiem, łączna waga bolidu wraz z kierowcą musi wynosić minimum 600 kilogramów.

Na Hungaroringu Kubica zastąpił drugiego kierowcę ekipy - Jacques'a Villeneuve'a. Oficjalnym powodem absencji Kanadyjczyka były lekkie obrażenia, jakich doznał tydzień wcześniej podczas Grand Prix Niemiec. Jednak dzień po GP Węgier Villeneuve rozstał się z zespołem, a jego miejsce do końca sezonu zajął właśnie polski kierowca.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 306 546 km, czyli 57 okrążeń po 5378 m.