30-07-2006 23:38

GP Niemiec: zwycięstwo Schumiego

d43demn
d43demn

Reprezentant gospodarzy Michael Schumacher wygrał wyścig Formuły 1 o Grand Prix Niemiec na torze w Hockenheim. Siedmiokrotny mistrz świata wyprzedził kolegę z zespołu Ferrari Brazylijczyka Felipe Massę oraz Fina Kimi Raikkonena (McLaren-Mercedes)
.

Piąte miejsce zajął Hiszpan Fernando Alonso (Renault)
, który nadal prowadzi w klasyfikacji mistrzostw świata, choć po 12. eliminacji jego przewaga nad Schumacherem zmalała z 17 do 11 punktów.

Tylko ci dwaj kierowcy - Alonso i Schumacher liczą się w walce o tytuł mistrzowski. Hiszpan wygrał sześć wyścigów, Niemiec - pięć, w tym trzy ostatnie. Do zakończenia rywalizacji pozostało sześć zawodów.

Niedzielny wyścig był popisem Schumachera, najbardziej utytułowanego zawodnika w historii Formuły 1. W sesji kwalifikacyjnej uzyskał drugi wynik i na linii startowej zajął miejsce tuż za Raikkonenem. Wyprzedził go na dziesiątym okrążeniu, gdy Fin zjechał po paliwo do boksu technicznego. Niemiec nie oddał już prowadzenia, mimo że miał dwie przerwy techniczne. Zwyciężył w Grand Prix Niemiec po raz czwarty (co jest rekordem), powtarzając sukcesy z lat 1995, 2002 i 2004. W sumie to jego 89. triumf w karierze. Pod tym względem także nikt nie może się z nim równać.

d43demn

Niewykluczone, że był to ostatni start Schumachera przed własną publicznością. Niemiec odłożył do września decyzję o ewentualnym zakończeniu kariery.

Słabo pojechali koledzy Roberta Kubicy z ekipy BMW Sauber. Zarówno Kanadyjczyk Jacques Villeneuve, jak i Niemiec Nick Heidfeld nie dojechali do mety.

Wieczorem komisarze wyścigu zdyskwalifikowali kierowców teamu Midland - Holendra Christijana Albersa i Portugalczyka Tiago Monteiro (zajęli 13. i 14. miejsce) za to, że spojlery aerodynamiczne w tylnej części ich bolidów były źle umocowane.

Wyniki (67 rund po 4,574 km - 306,458 km):

1. Michael Schumacher (Niemcy/Ferrari) - 1:27.51,693 (średnia prędkość: 209,278 km/godz.)