Goodyear przedstawia Eagle 360 Urban - koncepcyjną oponę wspieraną przez sztuczną inteligencję
Opona przyszłości będzie w stanie rozpoznawać warunki na drodze i samodzielnie zadecydować jak się do nich dostosować, a także komunikować z otoczeniem.
W ewoluującym ekosystemie mobilności, którego najważniejszym procesem jest wprowadzenie pojazdów autonomicznych i współdzielenie środków transportu w ośrodkach miejskich, Goodyear chce zrewolucjonizować interakcję na linii opona - pojazd - otoczenie. W rezultacie na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Motoryzacji w Genewie, amerykański koncern przedstawił kolejny element swojej długofalowej wizji przyszłości - rozwoju technologii inteligentnych, komunikujących się opon - najnowszą oponę koncepcyjną - Eagle 360 Urban. Kulista opona wyprodukowana techniką druku 3D jest pierwszą oponą koncepcyjną wspieraną przez sztuczną inteligencję, która jest w stanie rozpoznawać, decydować, dostosowywać się do warunków na drodze i komunikować się z otoczeniem.
"Na styku autonomiczności, mobilności i łączności elektronicznej dojdzie do rewolucji, a wtedy technologie oponiarskie nabiorą jeszcze większego znaczenia niż dziś. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, autonomiczne pojazdy przyszłości będą musiały nauczyć się radzić sobie z milionami nieprzewidywalnych zdarzeń, które wystąpią podczas codziennej jazdy. W tym celu niezbędny będzie dostęp do odpowiednich danych, a także umiejętność uczenia się i dostosowywania,” mówi Jean-Claude Kihn, prezes Goodyear w regionie EMEA.
W ubiegłym roku, prezentując oponę koncepcyjną Eagle 360, Goodyear przedstawił wyjątkową, wielokierunkową oponę sferyczną, dostosowaną do wymogów motoryzacji autonomicznej, zapewniającą wyższy poziom komfortu, bezpieczeństwa i manewrowości. Pozytywny odbiór zachęcił producenta do prac nad “wersją 2.0” tego koncepcyjnego produktu.
Prezentując Eagle 360 Urban w 2017 roku, Goodyear po raz kolejny redefiniuje to jak postrzegane mogą być opony. Jednocześnie demonstrując swoją wizję przyszłości. Koncepcyjna opona Goodyear Eagle 360 Urban wyposażona jest w sztuczną inteligencję a bioniczna powłoka i zmienny bieżnik sprawiają, że potrafi wykorzystywać wiedzę jaką zdobywa podczas jazdy w praktyce. Opona staje się więc elementem „układu nerwowego” pojazdu i połączonego z nim świata Internetu Rzeczy (Internet of Things). Dzięki temu jest ona zdolna do szybkiego dostosowywania się do zmiennych warunków, a także zaspokajania ewoluujących potrzeb “Mobilności jako Usługi” (MaaS) dla flot i ich użytkowników.
Bioniczna skóra z siecią czujników, za pośrednictwem których Goodyear Eagle 360 Urban może sprawdzać własny stan i zbierać informacje o otaczającym ją środowisku, w tym o nawierzchni, to kolejna przełomowa koncepcja. Dzięki łączności z innymi pojazdami, a także infrastrukturą drogową i systemami zarządzania ruchem, opona otrzymuje w czasie rzeczywistym informacje o swoim otoczeniu.
Łącząc źródła informacji i natychmiastowo je przetwarzając za pośrednictwem sieci neuronowych działających w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia, Eagle 360 Urban potrafi samodzielnie określać priorytety, wybierać i realizować określone działania. Wspierana przez sztuczną inteligencję wyciąga wnioski ze swoich wcześniejszych działań tak, aby optymalizować własne reakcje. Wykonana z super-elastycznego polimeru bioniczna powłoka opony jest prawie tak elastyczna jak ludzka skóra. Dzięki temu może się rozciągać i kurczyć. Ta zewnętrzna warstwa okrywa wytrzymały materiał o strukturze pianki, który pozostaje elastyczny mimo wagi pojazdu. Dzięki temu, siłowniki umieszczone pod powierzchnią opony, czyli części które za sprawą impulsu elektrycznego zmieniają swój kształt, działając na tej samej zasadzie co ludzkie mięśnie, wpływają na wygląd poszczególnych elementów bieżnika opony, tworząc ‘dołki’ gdy nawierzchnia jest mokra lub wygładzając powierzchnię bieżnika, gdy droga jest sucha. W ten sposób, na bieżąco, opona tworzy sobie bieżnik o optymalnej, bezpiecznej strefie styku z nawierzchnią.
Ponad tą imponującą umiejętność przekształcania się i dostosowywania się do aktualnych warunków drogowych i pogodowych, koncepcyjny Eagle 360 Urban potrafi przekazać uzyskane informacje oraz zakomunikować wykonane działanie (i jego rezultat) pozostałym pojazdom i urządzeniom zsynchronizowanym w Internecie Rzeczy.
Uszkodzenie bionicznej powłoki powoduje inną, inteligentną reakcje. Czujniki w bieżniku lokalizują przebicie, następnie opona następnie rotuje, tworząc nową, nieuszkodzoną powierzchnię styku. Ogranicza to nacisk na miejsce przebicia i umożliwia uruchomienie procesu autonaprawy. W tym procesie materiały zaprojektowane w taki sposób, aby przemieszczały się do miejsca uszkodzenia opony, powodują reakcje fizyczne i chemiczne, tworzące nowe wiązania cząsteczkowe, zamykające przebicie.
Poprzez maksymalizacje okresów międzyawaryjnych i wdrażanie procesów aktywnej konserwacji, ta nowa generacja opon, stworzy wartość dodaną dla partnerów OEM i rozwijających się dostawców “Mobilności jako Usługi” (MaaS). Zwykły użytkownik zauważy poprawę w postaci nowego wymiaru bezpieczeństwa i zdolności uczenia się systemu autonomicznej jazdy.
W tym roku Goodyear zaprosił studentów z francuskiej szkoły projektowania ISD RUBIKA do opracowania i stworzenia koncepcyjnego pojazdu współpracującego z wizją jaką jest opona Eagle 360 Urban. W ramach postawionego im zadania, działając w ścisłej współpracy z projektantami Goodyeara, studenci przygotowali projekt Vision UMOD - pojazdu dla miast przyszłości, dostosowanego do nowych wymogów mobilności jutra.
Najważniejsze zalety
Sztuczna inteligencja jest "mózgiem" opony, który umożliwia:
• bieżącą i nieustanną analizę warunków drogowych i otoczenia, jak również autoanalizę w czasie rzeczywistym;
• przetwarzanie pozyskiwanych informacji przez sieci neuronowe oparte na algorytmach głębokiego uczenia się, które decydują o podejmowanych działaniach i wyciągają wnioski na przyszłość;
• zmianę formy dzięki zmiennemu bieżnikowi i łączność między oponą a pojazdem;
• nawiązywanie kontaktu z innymi pojazdami i urządzeniami w Internecie Rzeczy w celu współdzielenia zbieranych informacji i wniosków.
Precyzyjne czujniki bionicznej powłoki wychwytują informacje na temat nawierzchni oraz warunków drogowych i przekazują je do:
• opony w celu optymalnej adaptacji bieżnika;
• ‘systemu nerwowego’ pojazdu w celu poprawy parametrów hamowania, prowadzenia i efektywności;
• wszystkich urządzeń w Internecie Rzeczy, aby informować inne opony oraz pojazdy poruszające się po tej samej drodze.
Inteligentny, zmienny bieżnik przygotowuje pojazd na nieoczekiwane zjawiska poprzez aktywne zapewnianie bezpieczeństwa w każdych warunkach. W zależności od sytuacji drogowej i pogodowej, bioniczna powłoka opony autonomicznie dobiera najwłaściwszą rzeźbę bieżnika.
Bioniczna powłoka potrafi się sama naprawiać! W połączeniu ze sztuczną inteligencją mierzy aktualne i przewiduje przyszłe zużycie opony, umożliwiając automatyczne zarządzanie oponą i predykcyjną oraz proaktywną konserwację. W ten sposób maksymalizowane są długości okresów międzyawaryjnych i bezpieczeństwo. To oferuje lepsze warunki operatorom “Mobilności jako Usługi” (MaaS).
Sferyczny kształt porusza się w każdym kierunku, poprawiając komfort, bezpieczeństwo i manewrowość aby sprostać wymogom autonomicznej mobilności oraz MaaS. Kształt opony pozwala również radzić sobie z ograniczeniami przestrzeni w inteligentnych miastach przyszłości (mniejsze miejsca parkingowe, jazda w kolumnach, manewrowanie, łatwość zastępowania).
Materiał powstał przy współpracy z marką Goodyear.