Trwa ładowanie...
d2v434j
Goodyear i Dunlop: z notami AA na etykietach

Goodyear i Dunlop: z notami AA na etykietach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2v434j

Mimo ogromnego w ostatnich latach rozwoju elektroniki samochodowej, opony wciąż pozostają najważniejszym ogniwem łańcucha, mającego nam zapewnić bezpieczeństwo. Jak znaleźć najlepsze ogumienie?

W wyborze opon pomagają nam naklejki informacyjne, dzięki którym możemy poznać podstawowe parametry danego modelu. Najlepsze otrzymują dwie oceny A – za przyczepność na mokrej nawierzchni oraz energooszczędność - i charakteryzują się jak najniższym hałasem towarzyszącym jeździe.

d2v434j

Czym różnią się opony o krańcowo rozbieżnych parametrach? W przypadku ogumienia letniego w dobrym aucie segmentu D przeciętna droga hamowania z prędkości 100 km/h na suchej nawierzchni wynosi 38 metrów. Najlepsze opony wykonują to zadanie na dystansie ok. 35 metrów, a te z dolnej półki ok. 41 metrów. Z jeszcze bardziej widocznymi różnicami pomiędzy ogumieniem dobrej i słabej jakości spotkamy się podczas próby hamowania na mokrej nawierzchni. Wówczas opony z górnej półki zatrzymują auto na odcinku ok. 46 metrów, podczas gdy te z dolnej potrzebują w tym celu nawet 60 metrów.

Warto więc wybierać te modele opon, które oferują parametry określone na naklejkach informacyjnych jako A.

d2v434j

Podziel się opinią

Share

d2v434j

d2v434j