Trwa ładowanie...

Gminne fotoradary już nie wrócą

Gminne fotoradary już nie wrócąŹródło: PAP/Tomasz Wojtasik
d8w3428
d8w3428

Niedziałające od 1 stycznia 2016 roku samorządowe rejestratory nie wrócą do życia. Brakuje pieniędzy i ludzi do ich obsługi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak ustalił "DGP", do działającego w strukturach inspekcji transportu drogowego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) wpłynęło 38 wniosków od miast i gmin w sprawie przejęcia od nich łącznie 94 fotoradarów. Wszystkie wnioski zostały przez inspekcję odrzucone.

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie posiada środków budżetowych, które mogłyby posłużyć do sfinansowania integracji urządzeń rejestrujących wykorzystywanych dotychczas przez straże gminne i miejskie z CANARD - potwierdza insp. Łukasz Majchrzak z Inspekcji Transportu Drogowego.

Dlaczego to takie skomplikowane? Infrastruktura ITD to nie tylko urządzenia rejestrujące, ale też system informatyczny, który odpowiedzialny jest za zbieranie i przetwarzanie danych na temat zarejestrowanych przez fotoradary wykroczeń. To dzięki niemu w drugiej połowie 2015 roku udało się zmienić tryb zawiadamiania o wykroczeniach właścicieli samochodów. Obecnie otrzymują oni zdjęcie będące dowodem w sprawie już w pierwszej przesyłce, której wystosowanie nadzorują komputery. Dostosowanie systemu do potrzeb ITD zajęło kilka miesięcy. Wprowadzenie do niego kolejnych elementów byłoby czasochłonne i drogie.

d8w3428

Przypomnijmy, że na koniec 2015 roku spośród około 550 oddziałów straży miejskich i gminnych 120 posiadało fotoradary. Przepisy, które zakazały korzystania strażom gminnym i miejskim z fotoradarów, nie określiły trybu postępowania z urządzeniami, które należały do tych służb samorządowych.

Zobacz także: Szaleńczy rajd motocyklisty

d8w3428
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8w3428
Więcej tematów