Trwa ładowanie...
07-01-2013 10:45

Gminne fotoradary do likwidacji?

Gminne fotoradary do likwidacji?Źródło: PAP/Jacek Turczyk
dx6ja5q
dx6ja5q

Ministerstwo Transportu chce ograniczyć prawo samorządów do korzystania z fotoradarów i sprawić, by jedyną instytucją z nich korzystającą był Główny Inspektorat Transportu Drogowego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Przedstawiciele resortu są zdania, że używanie fotoradarów przez straże miejskie w wielu przypadkach podważa ich zasadnicze zadanie czyli walkę z piratami drogowymi. Ministerstwo obecnie analizuje akty prawne pod kątem doprecyzowania i zmian przepisów z których korzystają straże.

Zapowiedzi spotykają się z ostrym oporem samorządowców, dla których fotoradary są źródłem pewnych i łatwych zysków. - Urządzenia stawiane są poprawnie. Nikt nie ukrywa, że są one źródłem dochodów. Państwo w tej kwestii jest niewydolne i łatwiej powiedzieć, że działamy nieetycznie i zabronić wykorzystywać nasze urządzenia - mówi Leszek Kukliński, wójt Kobylnicy (woj. pomorskie), która na mandatach w 2012 r. zarobiła 6 mln zł.

Inni samorządowcy są zdania, że objęcie całej sieci fotoradarów przez GITD stworzy otoczkę przyzwolenia społecznego - pojawią się jednak wątpliwości co do efektywności takiego rozwiązania na drogach lokalnych. Dodają, że zanim strażnicy rozstawią urządzenie konieczne jest przejście wszystkich procedur - konsultacje z policją, zaopiniowanie u zarządcy drogi oraz oznakowanie miejsca pomiaru.

Najsłynniejszymi gminami w Polsce są wspomniana Kobylnica, Biały Bór oraz Człuchów. Wśród kierowców krąży opinia, że są to "tereny łowieckie" na których nietrudno otrzymać "drogie zdjęcie". GITD na chwilę obecną odcina się od komentarzy na temat przejęcia fotoradarów od samorządów. Straże miejskie oraz gminne w całym kraju dysponują obecnie ok. 230 fotoradarami.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

ll/moto.wp.pl

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj