Głośniki samochodowe z wykorzystaniem bambusa
Inżynierowie Panasonica stworzyli głośniki samochodowe, których membrany wykorzystują włókna i liście bambusa. Materiały te mają zapewnić wysoką jakość odtwarzanego dźwięku.
Zwykle membrany są wykonane ze sztywnego papieru lub tworzyw sztucznych. Papier jest materiałem niemal doskonałym - zapewnia szerokie pasmo przenoszonych częstotliwości przy małych zniekształceniach, jest jednak wrażliwy na wilgotność i wymaga złożonej technologii produkcji. Wad tych nie mają tworzywa sztuczne, ale odbywa się to kosztem jakości dźwięku.
Nowe rozwiązanie to włókna bambusa. Ich własności dają tej roślinie dużą elastyczność i wytrzymałość. Uzyskane z nich włókna węglowe zmieszano z żywicą, uzyskując tworzywo nadające się do formowania wtryskowego. Wytworzone w ten sposób kompozytowe membrany głośników mają grubość 0,2-0,3 mm, dzięki czemu są o 10-15 proc. lżejsze od konwencjonalnych, a przy tym o 20 proc. sztywniejsze, co przekłada się na szerokie pasmo przenoszenia wysokiej czystości dźwięku.
Pracując nad jeszcze lżejszą i mocniejszą membraną specjaliści Panasonic sięgnęli też po liście bambusa, a ściślej po znajdującej się w nich fitolity - kryształy krzemionki. Dodanie do tworzywa niewielkiej ilości takich igiełek o długości 0,2 mm zwiększyło sztywność membran o 20 proc.
Technologię zdecydował się wykorzystać Lexus. Można je znaleźć w głośnikach modelu CT 200h.
Źródło: Mototarget.pl
ll/Wirtualna Polska