Trwa ładowanie...
d4lp7g3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gigantyczna skala korupcji w katowickim WORD

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gigantyczna skala korupcji w katowickim WORD
(mat. prasowy)
d4lp7g3

Korupcja w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach kilka lat temu była tak powszechna, że organizowano "grupowe" egzaminy dla osób, które przekazywały łapówki za prawo jazdy; przyjeżdżały one z całej Polski - podała prowadząca śledztwo gliwicka prokuratura.

W całym postępowaniu zostało przesłuchanych ponad 6000 osób, a blisko 150 usłyszało zarzuty - 40 z nich zostało już skazanych, a ponad 100 ma status podejrzanych - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Piotr Żak. To m.in. instruktorzy, egzaminatorzy i osoby starające się o "prawko".

Według prokuratury kilka lat temu wokół katowickiego WORD-u działała zorganizowana grupa przestępcza. - W latach 2007-2008 do korupcji (...) dochodziło już na taką skalę, że organizowano całe egzaminy dla osób, które przekazały korzyść majątkową. Na takie egzaminy przyjeżdżały osoby z całej Polski, często w zorganizowanych grupach, specjalnymi autobusami - wskazał Żak.

d4lp7g3

Jak wynika ze śledztwa, instruktorzy szkół nauki jazdy, powołując się na wpływy u egzaminatorów w zamian za łapówki pośredniczyli w załatwianiu dla kursantów pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. Przestępcza oferta dotyczyła przede wszystkim kategorii praw jazdy "C" i "CE". - Zainteresowane osoby były zapisywane na jeden termin egzaminu, podczas którego wszyscy uczestnicy zaliczali go z wynikiem pozytywnym. Z zeznań uczestników takich egzaminów wynikało, że w ich przebiegu dochodziło do wielu nieprawidłowości - podkreślił prok. Żak.

Ostatnio do sądu trafił wniosek o skazanie bez procesu Edwarda Sz., który kierował ośrodkiem szkolenia kierowców w Dąbrowie Górniczej. Prokurator przedstawił mu zarzut udziału w zorganizowanej w grupie przestępczej oraz 578 zarzutów dotyczących korupcji i przeciwko wiarygodności dokumentów. - Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia w sprawie. Z uwagi na postawę oskarżonego, który podjął współpracę z organami ścigania, skierowano wobec niego wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie kary z nadzwyczajnym jej złagodzeniem - podał rzecznik prokuratury.

Łapówki od kursantów Edward Sz. przekazywał Ryszardowi K., prowadzącemu bar na terenie WORD-u, a wraz z pieniędzmi listę z nazwiskami osób, które miały zdać egzamin. Po śmierci K., Sz. zaczął przekazywać łapówki pracownikom WORD-u - początkowo bezpośrednio dyrektorowi ośrodka Piotrowi W., a następnie wyznaczonej przez niego osobie - pracownikowi technicznemu Zdzisławowi B. Został on wyznaczony przez Piotra W. do kontaktów z Edwardem Sz., bowiem do dyrektora WORD-u w Katowicach, w celu załatwienia pozytywnego wyniku egzaminu, ustawiały się kolejki - mówią prokuratorzy. W. przekazywał egzaminatorom karteczki z danymi osób, które powinny zaliczyć egzamin z wynikiem pozytywnym. Za każdą taką osobę egzaminatorzy otrzymywać mieli po 200-300 zł. Godzili się na to - jak podaje prokuratura - częściowo w obawie przed utratą pracy, a częściowo z chęci zysku.

Według prokuratury, dyrektor W. kierował zorganizowaną grupą przestępczą, w skład której wchodzili m.in. właściciele i instruktorzy szkół nauki jazdy oraz egzaminatorzy WORD-u. Mężczyzna nie stanie przed sądem - zmarł i jego sprawa zostanie umorzona.

d4lp7g3

ll

d4lp7g3

Podziel się opinią

Share

d4lp7g3

d4lp7g3