Trwa ładowanie...
11-03-2009 15:31

Genewa 2009: Drogowy sterowiec

Genewa 2009: Drogowy sterowiec
d258bat
d258bat

Genewski Salon Samochodowy był świadkiem premiery jednego z najdroższych i najbardziej luksusowych aut, które wyjadą na ulice miast. Chodzi o model Maybach Zeppelin.

(fot. Bogusław Korzeniowski)
Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski)

Historia Maybach’a rozpoczęła się, gdy w 1919 r. Gottlieb Daimler, wraz z szefem swojego biura konstrukcyjnego Wilhelmem Maybach, zaprezentowali pierwszy swój wspólny pojazd. Model ten, na cześć pięknej córki konsula Emila Jelineka, nazwano jej imieniem - Mercedes. Ponownie o Maybachu stało się głośno w latach dwudziestych, kiedy syn Wilhelma - Karl- rozpoczął produkcję samochodów firmowanych własnym nazwiskiem. Kolejnym przełomem był rok 1930, kiedy Maybach zaprezentował arcydzieło ówczesnej techniki - model z 12-cylindrowym silnikiem noszący nazwę Zeppelin (8-litrowy motor miał moc 200 KM). Okres świetności firmy minął jednak wraz ze zmniejszeniem popytu na samochody luksusowe. Od roku 1945 firma Maybach przestała istnieć.

W roku 2002, nowy właściciel marki, Daimler wskrzesił legendarną nazwę. Stworzono wtedy ogromną, naszpikowaną elektroniką limuzynę, łączącą styl samochodów przyszłości i przeszłości.

W Genewie zaprezentowano model, który nawiązuje do pierwszych konstrukcji firmy - Maybach Zeppelin. Samochód będzie oferowany w obydwu wersjach nadwoziowych - 57S i 62S. W obu będzie ten sam silnik - 6-litrowa jednostka V12 biturbo, z 640 KM mocy oraz maksymalnym momentem obrotowym o wartości 1000 Nm.

(fot. Bogusław Korzeniowski)
Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski)

Jednak to nie silnik jest główną zaletą tego modelu, jest nią wyposażenie oraz unikalne wykończenie pojazdu. Oferowane będzie dwubarwne wykończenie powłoki lakierniczej nawiązujące do zaakcentowania luksusu oraz międzywojennego stylu. Zaglądając do wnętrza, nie mamy wątpliwości - to samochód dla koneserów. Luksusowe elementy wykonane ze skóry w kolorze kalifornijskiego beżu, kontrastują z czarną ekskluzywną skórą typu Stromboli. Precyzja mistrzowsko wykończonych, kontrastujących szwów na tablicy rozdzielczej i drzwiach podkreśla poczucie dynamiki, jakie wzbudza Maybach Zeppelin. Stopy podróżujących spoczywają na dywanikach wykonanych z prawdziwej skóry jagnięcej.

d258bat

Wyłącznie dla użytkowników modelu Maybach Zeppelin zaprojektowany został rozpylacz perfum. Nie jest to jedynie flakonik, jaki znamy w samochodach zwykłych producentów. Rozpylacz perfum można uruchomić albo z miejsca kierowcy, albo za pomocą przycisku na tylnej konsoli centralnej (gdzie umieszczono ponadto pokrętło służące do precyzyjnego dawkowania natężenia zapachu). Projektując urządzenie, specjaliści od zapachów wzięli pod uwagę specyfikę zmysłu powonienia. Ponieważ ludzki nos reaguje na zapachy w ten sposób, że po krótkiej chwili przestaje je odbierać, rozpylacz perfum wyłącza się po około dziesięciu minutach. Zapach, którym nie przechodzą materiały wykończeniowe wnętrza czy ubrania znajdujących się tu osób, szybko się ulatnia, a my ponownie możemy uruchomić urządzenie i rozkoszować się luksusem.

(fot. Bogusław Korzeniowski)
Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski)

Na stoisku przygotowano jeszcze jedną niespodziankę - pierwszy model dawny model Zeppelin. Dzięki temu każdy miał okazję przekonać się, jak przez siedemdziesiąt lat zmieniły się wymagania klientów odnośnie komfortu.

Każdy, kto chce kupić sobie auto powinien się pospieszyć. Zeppelinów powstanie bowiem jedynie 100 sztuk. Cena jaką przyjdzie zapłacić za Maybacha 62 S Zeppelin trzeba mieć na koncie 473,2 tys. euro.

Boguslaw Korzeniowski

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj