Trwa ładowanie...
23 maja 2011, 12:42

Gdzie nie płaci się mandatów?

Gdzie nie płaci się mandatów?Źródło: PAP/Maciej Chmiel
d33x3b9
d33x3b9

Mandat za złe parkowanie to jedna z najbardziej przykrych niespodzianek, jakie można napotkać po skończonych zakupach. Nie wszyscy jednak martwią się kwitkiem zostawionym za wycieraczką przez straż miejską. Są w Polsce miasta, w których prawie połowa ukaranych mandatem w ogóle nie płaci naliczonych kar.

(fot. PAP/Maciej Chmiel)
Źródło: (fot. PAP/Maciej Chmiel)

Nałożenie mandatu jest niezwykle łatwe - wystarczy wypisać odpowiedni blankiet. Ściągnięcie za niego należności okazuje się jednak być trudnym zadaniem. Jak podaje Metro, najlepiej radzą sobie z tym w Toruniu. Tam udaje się wyegzekwować około 90 proc. mandatów. Nieźle jest też w Krakowie, Warszawie i Łodzi. W tych miastach ściągalność mandatów wystawionych przez straż miejską wynosi blisko 80 proc. Nieco słabiej radzą sobie z tym w Rzeszowie i Katowicach (odpowiednio 71 i 70 proc.). Najgorzej jest zaś w Gdańsku, gdzie mandaty płaci tylko 62 proc. ukaranych.

Skąd biorą się takie różnice? W stolicy województwa pomorskiego wystawione przez straż miejską mandaty nie są ściągane w sposób bezpośredni przez strażników. Mundurowi jedynie wysyłają tytuły wykonawcze do Urzędu Skarbowego. Pracujący dla US komornicy, którzy na co dzień egzekwują długi, nie mają zaś czasu na to, by zajmować się sprawami o tak małym znaczeniu - mają na głowie bardziej intratne długi o bardzo dużych wartościach. Jak pisze Metro, mundurowi czasami karzą mandatami tych, co do których wiadomo, że i tak ich nie zapłacą. Statystykę "psują" bezdomni.

(fot. PAP/Andrzej Rybczyński)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Rybczyński)

Czy remedium na niewyegzekwowane mandaty to po prostu ich rzadsze wystawianie? Uważają tak władze Rzeszowa. W ubiegłym roku ukarano tam mandatami tylko 2,5 tys. osób. W porównaniu z Toruniem, gdzie strażnicy miejscy za różne wykroczenia wystawili 17 tys. mandatów, to bardzo mało. Mniej mandatów to mniej pieniędzy wpływających do miejskiej kasy, ale niektóre samorządy przedkładają pozytywny wizerunek straży miejskiej nad spodziewane przychody. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach?

d33x3b9

Jak podaje dziennik Metro, Warszawa jest polskim liderem pod względem liczby wystawionych mandatów. W ubiegłym roku strażnicy miejscy wypisali tam 110 tys. mandatów, z czego aż 80 tys. dotyczyło złego parkowania. W Krakowie należy bardzo uważnie dobierać miejsce, gdzie zostawia się swój samochód. Tamtejsi funkcjonariusze straży miejskiej w ciągu roku założyli aż 19 tys. blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Często karano tam także rowerzystów, którzy poruszali się po drogach, a nie po ścieżkach rowerowych.

(fot. Straż Miejska)
Źródło: (fot. Straż Miejska)

W Łodzi na 50 tys. wystawionych w ubiegłym roku mandatów, 18 tys. otrzymali kierowcy. W Toruniu straż miejska wystawiła 7 tys. mandatów za przekroczenie prędkości udokumentowane zdjęciami z fotoradarów. W Gdańsku kierowcy otrzymali połowę zeszłorocznych mandatów wystawionych przez straż miejską w tym mieście. Pod tym względem najgorzej jest jednak we Wrocławiu, tam na 29 tys. mandatów aż 26 tys. otrzymali kierowcy.

Źródło: Metro

tb/lop/lop

d33x3b9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33x3b9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj